CANİK’TE BAŞARININ SIRRI; BİRLİKTE YÖNETİM « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

CANİK’TE BAŞARININ SIRRI; BİRLİKTE YÖNETİM

CANİK’TE BAŞARININ SIRRI; BİRLİKTE YÖNETİM

 

Muhtarlar Günü nedeniyle Canikli muhtarlarla bir araya gelen Başkan Osman Genç, “Biz ilçemize yaptığımız katkı ile birlikte Samsun’u dönüştürüyoruz. Bu dönüşümü vatandaşlarımızla, muhtarlarımızla, meclis üyelerimizle, STK’lar ve belediye çalışanlarımızla hep birlikte yapıyoruz. Bizi başarılı kılan bu birlikteliktir” dedi.

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhtar Günü’nde Canikli muhtarlarla bir araya geldi. Canik Kültür Merkezinde muhtarları ağırlayan Başkan Genç, ilçede yaptıkları değişim ve dönüşümle Samsun’un dönüşümüne katkı sağladıklarına ve bölgedeki diğer belediyelere örnek olacak çalışmalar yaptıklarına dikkat çekti.  Toplantıya Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in yanısıra, Canik Kaymakamı İzzettin Sevgili, Başkan yardımcıları, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç ve muhtarlar katıldı.

 

‘MUHTARLARA ÖNEM VERİYORUZ’

Muhtarların gününü kutlayan Başkan Genç, “Bu günleri insanları bir araya getirmesi bakımından çok önemli buluyorum. Seçilmiş insanlar, milletin teveccüh gösterdiği insanlar bizim için önemlidir. Muhtarlık belediyecilikten daha eskidir. Muhtarın anlamına baktığımızda seçkin insan, seçilmiş insan anlamına gelmektedir. Toplumun en seçkin, güvenilir, sorunları çözebilecek insan demektir muhtar. Muhtarlarımızla 2004 yılından itibaren uyumlu şekilde çalışıyoruz. Muhtarlarımız bizim elimiz ayağımız. Belediye olarak muhtarlarımız için muhtarlık ofisleri yaptık. Bilişim çağında laptop bilgisayar vererek, muhtarlarımız arasında iletişim ağlarını kurduk. Muhtarlar Derneği binasını yaparak muhtarlarımızın rahatlıkla bir araya gelebilecekleri, toplantı yapabilecekleri, fikir alışverişi yapabilecekleri bir mekanı oluşturduk. Muhtarlarımızın bizim için lafta değil bizzat fiiliyatta önemli olduğunu gösteren bir belediyeyiz ” dedi.

 

 

‘DEĞİŞİME İLHAM OLUYORUZ’

Sosyal gelişmişlikte en dipte olan ilçeyi bugün sosyal gelişmişlikte en üst seviyeye taşıdıklarına da vurgu yapan Başkan Genç, “Kişi başına gelirimiz merkez ilçeler arasında en gerideyken bugün en öndeyiz. Piazza AVM, Lovelet Outlet AVM, Metro Gross, Koçtaş gibi merkezlerle hem ticarete katkı veriyoruz, hem de insanlarımıza sosyal yaşam alanları kazandırıyoruz. Dün gündüz bile gelmekten korkulan bir yerin bugün nereye geldiğinin farkında olmamız lazım. Değişim ve dönüşümü yönetemeyenler bulunduğu ilçesine, şehrine, hatta ülkesine katkı sağlayamaz. Dünyadaki bütün şehirler böyle yarışıyor. Biz de yarış içerisindeyiz. Biz ilçemize yaptığımız katkı ile birlikte Samsun’u dönüştürüyoruz. Yaptığımız yatırımlarla Samsun’daki, bölgemizdeki diğer belediyelere örnek oluyoruz. Canik, yaptıklarıyla değişime ilham oluyor” şeklinde konuştu.

 

HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK

 

İlçenin geldiği noktayı örneklerle anlatan Başkan Genç, “Muhtarlarım Canik her alanda marka artık. İşte dün Kadınlar Basketbol Süper Ligi başladı. 7 sezondur Samsunumuzu en üst ligde temsil eden Samsun Canik Belediye Spor sezona galibiyetle başladı.Geçtiğimiz hafta sporcumuz Ali Topaloğlu Dünya Şampiyonu oldu. Biz down sendromlu çocuklarımızın evlerine kadar girmiş bir belediyeyiz. Engelli çocuklarımızın evlerine girerek, onları hayata bağlayan, onları Dünya ve Avrupa Şampiyonu yapan bir ilçe belediyesiyiz. Bugün Hasan Doğan Spor Salonumuzda binlerce gencimiz spor yapıyor, tiyatro ve müzik okullarımızda kendilerini geliştiriyor, gençlik merkezlerimizde geleceğe hazırlanıyor. Bunları 15 yıl önce söyleseydik herkes hayal olarak görürdü. Ama hayallerin olmadığı bir yerde gerçeklerin olamayacağını da bilmek zorundayız. Bütün bunları hep birlikte hayata geçirdik” dedi.

 

‘BÜYÜK PROJELER DEVAM EDİYOR’

Yapılan ve devam eden projeler hakkında da bilgi veren Başkan Genç, ” Bu şehrin yıllarca arka bahçeliğini, hamallığını yaptı bu ilçe. Bugün ise büyük projelerle Samsun’u kendisine çekiyor. Bildiğiniz üzere Meşe Orman Park projemizin ilk etabını açtık.2. ve 3. etabı hızla devam ediyor. Toptepe’de Sancaktepe projemiz devam ediyor. Bittiği zaman Samsun’u karşıdan gören yeşil alanları, yürüyüş yolları ile çok güzel bir sosyal tesis Samsunluların ve bölgenin hizmetine sunulacak. Oyuncak Müzemiz,1071’den 15 Temmuz’a Destanlar Müzemiz, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi çalışmalarımız tamamlandı. Bu tesislerimizden vatandaşlarımız, çocuklarımız yararlanıyor, ancak daha resmi açılışı yapmadık. Köylerimiz başta olmak üzere 90’a yakın camimizin çevre düzenlemelerini yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Hanım konakları, sıbyan mektepleri, hayvan pazarları yaptık ve yapıyoruz.İlçemiz çok hızlı gelişiyor. Muhakkak ki eksikliklerimiz vardır, ancak bunları da hep birlikte gideriyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘ÇOK ÇALIŞMAK VE ÜRETMEK ZORUNDAYIZ’

Şehri bir yandan dönüştürürken dünyadaki gelişmelere de duyarsız kalınamayacağını ifade eden Başkan Genç, şunları söyledi: “Hemen yanı başımızda Suriye’de veya dünyanın farklı bölgelerinde gelişen olaylardan bihaber yapamayız. Ülkemize karşı son zamanlarda dolar üzerinden operasyon çekmeye çalışanlar var. Maalesef içimizde de bunu fırsat bilip etiketler üzerinden prim yapmaya, algı yapmaya çalışanlar var. Hükümetimiz gerekli müdahaleleri yapıyor. Birey olarak,ilçe olarak, şehir olarak olarak gelişmeleri yakından takip etmeli, geleceğe dair adımlarımızı ona göre atmalıyız. Eğer dünyadaki gelişmelere gözümüzü kapatırsak, geleceğimiz adına doğru işler yapamayız. Bu nedenle eğer şehirlerin yarıştığı günümüzde öne çıkmak, diğer şehirlerin önüne geçmek istiyorsak şehir olarak, şehrin dinamikleri olarak çok çalışmak ve çok üretmek zorundayız. Bu konuda herkese sorumluluk düşüyor.”

 

KAYMAKAM; CANİK’TEKİ ÇALIŞMALAR TAKDİRE ŞAYAN

 

Canik’te üç hafta önce göreve geldiğini hatırlatan Canik Kaymakamı İzzettin Sevgili, “ Yaklaşık üç hafta önce ilçeye Kaymakam olarak atandım. Göreve geldiğim ilk günden bu yana ilçeyi yakından tanımaya çalışıyorum. Duyduğum ve gördüğüm çalışmalar beni çok mutlu ediyor. Belediyenin ve Belediye Başkanımızın görevleri arasında olmamasına rağmen cami ve okullara yaptığı çalışmalar, ayırdığı bütçe muazzam. Canikliler eskiden buranın şehrin arka bahçesi olarak görüldüğünü, şimdi de içerisinde AVM’lerin, ticari işletmelerin, özel hastanelerin, üniversitenin, kültür-spor-eğitim merkezlerinin olduğu bir şehir olduklarını söylediler. Bunlar bizzat şahit oluyorum. Canikliler çok şanslı. Çok hizmetler yapılmış ve hepsi takdire şayan. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte bu hizmetleri daha da ileri götüreceğiz” dedi.

 

 

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR

Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç de, “Bir arada olmamıza vesile olan başkanımıza ve bu günü bizlere tahsis eden sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bugünü bizleri bir araya getirmesi açısından çok önemli buluyorum. Tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü kutluyorum” diye konuştu.