Çalışan anne adayları dikkat « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

MODELLERLE 3 BOYUTLU EVRENE YOLCULUK PROJESİ

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

Çalışan anne adayları dikkat

Çalışan anne adayları dikkat

 

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alper Tuğlu, çalışan anne adaylarına sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi için önerilerde bulundu.

Çalışan kadın sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte, doğal olarak birçok anne adayı da hamilelik döneminde doğuma kısa bir zaman kalana kadar çalışmaya devam ediyor. Çalışan anne adaylarının çalışırken rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Tuğlu, hamilelik döneminde yapılması gerekenler hususunda önemli bilgiler verdi.

BESLENME DÜZENİNE DİKKAT EDİLMELİ

‘’Çalışan anne adayları özelikle beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmelidirler. Temel besin maddeleri olan et, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, sebze-meyve ve tahıllardan yeterince alınmalı, şeker ve yağ dengesi iyi ayarlanmalıdır. Şeker ve yağ miktarı yüksek gıdalar besleyici özellikleri düşük ve kalorileri çok yüksek gıdalar olduğu için sınırlı ölçüde tüketmesi gerekir. Fındık ve ceviz gibi kuruyemişler de yüksek kalorili olmamaları ve antioksidan etkileri nedeni ile iş ortamında sınırlı olmak üzere tüketilebilir.’’

BOL KIYAFETLER TERCİH EDİLEMLİ

İş ve günlük hayatlarında vücuda oturmayan, rahat hareket etmelerini sağlayacak hafif ve bol kıyafetler tercih etmelidirler. Özellikle terlemeyi artıran sentetik kumaşlar yerine daha sağlıklı olan pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. İç çamaşırlarında da buna dikkat etmeliler. Bu dönemde ayakkabı seçimi de oldukça önem taşır. Topuksuz veya yüksek topuklu ayakkabılar sıklıkla bel ağrılarına sebep olabileceğinden alçak topuklu ayakkabılar anne adayının çalışma ortamındaki rahatı için daha doğru olacaktır.

Çalışan anne adayları sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için beslenme düzenine ve kıyafetlerine dikkat etmesi gerekiyor, ancak çalışma zamanı ve şekli mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğini unutmayalım. ‘’ diyerek sözlerine son verdi.