Çağın hastalığı diyabetin (Şeker Hastalığı) tedavisi var! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Çağın hastalığı diyabetin (Şeker Hastalığı) tedavisi var!

Büyük Anadolu Hastaneleri’nde Laparoskopik, Bariatik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al, “Sadece ilerleyen yaşta değil, günümüzde yeni doğan bebekte bile görülebilen diyabet yani şeker hastalığının tedavisi için erken tanının çok önemli olduğunu belirterek “Artık sadece Türkiye’den değil, ilimize dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımızı tedavi ediyoruz.” dedi.

Çağın hastalıklarının başında diyabet diğer bir ismi ile şeker hastalığı geliyor ve şeker hastası sayısı gün geçtikçe de artış gösteriyor. Öyle ki yeni doğan bebeklerde dahi bu hastalık var. Uzmanlara göre 2040 yılında her 10 kişiden biri şeker hastası olacak. Tedavi ise erken tanı mümkün.
Büyük Anadolu Hastaneleri’nde Laparoskopik, Bariatik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al, “Türkiye de yapılan araştırmalarda 12 milyon şeker hastası var ama bunun 4 milyonu şeker hastası olduğunun farkında bile değil.
Bireyin hayat kalitesini bozan, yaşam süresini kısaltan, önemli organlarda oluşturulduğu hasarlardan dolayıda, aile bireyleri arasında da iş ve güç kaybına yol açan diyabet için vereceğiniz bir kan ile ortaya çıkabiliyor.

AMELİYAT ÖNCESİ UYGUNLUK ARAŞTIRMASI YAPILIYOR
Ölümcül hastalıkların başlamasında önemli rol oynayan şeker hastalığında ayakta yaralar, bacaklarda halsizlik, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu gibi belirtiler baş göstermektedir. İlerleyen yaşlarda değil artık doğan bebeklerde bile şeker hastalığı görünüyor.
Biz diyabetin ne kadar farkında olursak, bu hastalığı önlemede, hastaları kurtarma da o kadar şansımız yüksek oluyor. Bunan ilgili olarak son olarak İstanbul’dan ve Danimarka’dan gelen ve 8 ve 20 yıldır bu hastalıkla mücadele eden iki hastamıza Büyük Anadolu Hastaneleri’nde metabolik cerrahi ile tedavi ettik. Şuan da sağlıkları çok iyi diyabete bağlı olan sağlık sorunlarından kurtulmuş durumdalar. Kendileri yaralardan, ilaçlardan ve kullandıkları insülinden kurtulduklarını ifade ediyorlar.
Ameliyattan öncesi yaptığımız muayene testlerin ardından hasta uygun ise operasyonu gerçekleştiriyoruz. Ameliyatlar laparoskopik metabolik cerrahi ile yapılıyor ve önemli düzeyde başarı sağlıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Çağın hastalığı diyabetin (Şeker Hastalığı) tedavisi var!

Çağın hastalığı diyabetin (Şeker Hastalığı) tedavisi var! Büyük Anadolu Hastaneleri’nde Laparoskopik, Bariatik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al, “Sadece ilerleyen yaşta değil, günümüzde yeni doğan bebekte bile görülebilen diyabet yani şeker hastalığının tedavisi için erken tanının çok önemli olduğunu belirterek “Artık sadece Türkiye’den değil, ilimize dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımızı tedavi […]