Büyük Anadolu Hastaneleri’nden Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalığı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalığı
Ocak ayının Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması vesilesiyle Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından yapılan etkinlikte vatandaşlar bilgilendirildi.
Samsun Büyük Anadolu Meydan ve Çiftlik Hastaneleri ‘nde, Ocak ayının Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması vesilesiyle açılan stantlarda vatandaşları bilgilendirmek, ve bilinçlendirmek amacıyla broşürler dağıtıldı, afişler asıldı.
Etkinlikte detaylı bilgi almak isteyenler içinde ilgili bölüm doktorlarına yönlendirme yapıldı.
Serviks (rahim ağzı) kanseri’nin dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. Kanser türü olduğu belirtilerek, erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğu ifade edildi.
Rahim ağzı kanseri nedir?
Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri hakkında bilgi veren Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alper Tuğlu, “Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız. Rahim ağzı kanseri; kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra sıklıkta görülmektedir. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır.
Rahim ağzı kanseri belirtileri
Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama, Cinsel ilişki sırasında ağrı, Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, Tek bir bacakta şişkinlik ve İdrar yaparken ağrı gibi sorunlar Rahim ağzı Kanseri Belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır.
Pap smear testi
Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir.
HPV aşıları ile artık rahim ağzı kanserinden primer korunulabilmektedir. Piyasadaki 2’li 4’lü aşılar ve çıkacak 9’lu HPV aşıları özellikle 9-13 yaşları hedeflemekte olup daha ileri yaşlarda ve hatta erkeklerede yapılabilmektedir.
Rahim ağzı kanseri tedavisi
HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir. Rahim ağzı kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.” diyerek kadınların şüpheye yada belirtilerin olmasını beklemeden mutlaka yılda bir kez ilgili bölüm doktoruna muayene olması hayati önem taşımaktadır” dediler.

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalığı

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalığı Ocak ayının Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması vesilesiyle Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından yapılan etkinlikte vatandaşlar bilgilendirildi. Samsun Büyük Anadolu Meydan ve Çiftlik Hastaneleri ‘nde, Ocak ayının Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması vesilesiyle açılan stantlarda vatandaşları bilgilendirmek, ve bilinçlendirmek amacıyla broşürler dağıtıldı, afişler […]