Büyük Anadolu Hastaneleri’nden hiperparatiroidi uyarısı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden hiperparatiroidi uyarısı

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Özer, “En sık görülen paratiroid hastalığı olan hiperparatiroidi, vücutta kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olabilir.” dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Özer, vücutta kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olabilen “Hiperparatiroidi” hakkında önemli bilgiler verdi.
Uzm. Dr. Hatice Özer, “Hiperparatiroidi parathormonun fazla salımı ile birlikte (+kalsiyum metabolizmasının+) bozukluğu ile sonuçlanan endokrin bir hastalıktır.
Parathormon yüksek olması nedeniyle kanda kalsiyum artması böbreklerde taş oluşumu,  kemik erimesi, aşırı yorgunluk, kalpde ritim bozukluğu oluşturur.
. D vitamini eksikliğinde oluşan Parathormon yüksekliğinde kalsiyum normaldir.
Paratiroid bezleri tiroid bezlerinin altında  kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 4 tane bezlerdir. Bu bezlerin salgılamaması gerektiği kadar Parathormon salgıladığı durumlara hiperparatiroidi denir.
Tekrarlayan böbrek taşları olan bir kişinin , kemik erimesinin açıklanamadığı bir kişinin veya kalsiyum yüksekliği tespit edilen kişilerin parathormonu yüksekliği açısından mutlaka kontrol edilmelidir. Paratiroid adenomu tespit edilirsede bunun paratiroid ultrasonu ve paratiroid sintigrafisi ile hastalık yeri tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. diyerek sözlerine son verdi.

 

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden hiperparatiroidi uyarısı

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden hiperparatiroidi uyarısı Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Özer, “En sık görülen paratiroid hastalığı olan hiperparatiroidi, vücutta kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olabilir.” dedi. Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Özer, vücutta kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olabilen “Hiperparatiroidi” hakkında […]