Büyük Anadolu Hastaneleri’nden “Hemofili” farkındalığı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden “Hemofili” farkındalığı

Büyük Anadolu Hastaneleri’nden “Hemofili” farkındalığı
Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. M. Atakan Canbulat, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayısıyla önemli bilgiler verdi.
Hemofili hastalığına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla “17 Nisan Dünya Hemofili Günü”nün çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirten  Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. M. Atakan Canbulat, her sağlık sorununda olduğu gibi zamanında tedavi edilmediği takdirde hemofili hastalığının sakatlıkla hatta ölümle sonuçlandığını dile getirdi.
HEMOFİLİ NEDİR
Hemofili kanamaların, doğuştan itibaren pıhtılaşma sisteminin bozuk olması nedeniyle zamanında durdurulamaması olarak bilinen bir sağlık sorunudur diyen (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. M. Atakan Canbulat sözlerine şöyle devam etti: “Genellikle genetik geçiş gösteren, vücutta kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan pıhtılaşma faktörlerinin eksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkan doğumsal bir kan hastalığıdır. Hemofili kanamaya eğilim yaratan ve kanın pıhtılaşma fonksiyonunun bozuk olması ile kendisini gösterir.
HASTAYA MÜDAHELE
Hemofili hastalarının kanama süresi normal kişilere göre daha uzundur. Hemofili hastalarında yeterince güçlü bir kan pıhtısı oluşamamaktadır. Bu nedenle bir hemofili hastasında ciddi bir yaralanma meydana gelirse, hastaya pıhtılaşmanın sağlanması için tıbbi müdahale yapılması gerekebilir.
Değişik tiplerde hemofili hastalığı vardır. Hemofili A hastalığında faktör sekiz eksiktir veya azalmıştır. Hemofili B hastalığında ise faktör dokuz eksik veya azalmıştır.
ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR
Hastalığın, etkilenen kişiler, onların aileleri ve toplum sağlığı açısından önemli. Çünkü ömür boyu sürmekte, düzenli bakımı farklı farklı disiplinlerden ekip anlayışı ile yaklaşımı gerektirmekte ve tedavisi oldukça yüksek meblağlara ulaşmaktadır. Ayrıca yeterli ve zamanında tedavi edilmediği takdirde ise sakatlıkla hatta ölümle sonuçlanmaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.