Bu ülkeyi gençlerle ayağa kaldıralım « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Samsun’da “Gastronomi” Etkinliği

FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Bu ülkeyi gençlerle ayağa kaldıralım

Bu biyografi 09 Mart 2020 - 13:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu ülkeyi gençlerle

ayağa kaldıralım

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Girişimci Park” finalinde gençlerle bir araya geldi. Başkan Deveci, gençlere önemli işler düştüğünü belirterek “Sevgili gençler ve hocalar bir araya gelin. Birbirinizi tamamlayın, bu ülkeyi kaldığı yerden ayağa kaldıralım. Ben çok iyi bir belediye başkanı olamayabilirim ama çok iyi ağabey olurum, çok iyi arkadaş olurum. Sizinle beraber sonuna dek koşarım” dedi

Atakum Belediyesi ve Atakum Gençlik Meclisi’nin ana partnerliğini üstlendiği, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun İş Kadınları Derneği, Uluslararası İnovasyon Derneği, OMÜ’de faaliyet gösteren Pazarlama Topluluğu, Sürdürülebilir Yaşam Topluluğu, Endüstri Mühendisliği Mükemmellik Topluluğu’nun da strateji partneri olduğu “Girişimci Parkı” 6-8 Mart tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğin finaline gençlerle bir araya gelen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, gençlere önemli mesajlar verdi.

GENÇLERDEN İŞ FİKİRLERİ

İlk başvurda 200 gencin yer aldığı, daha sonra ön jüri elemesinden geçerek 50 gencin takımlar halinde en iyi girişimcilik projesini yazmak için 48 saat boyunca Büyükşehir Sanat Merkezi’nden çıkmadan çalıştığı etkinlikte, aynı zamanda katılımcılar Prof. Dr. Kürşat Demiryürek’ten “İş Modeli Kanvası”, Aslı Moral Ergin’den ”Tasarım Odaklı Düşünme”, Doç. Dr. Yetkin Bulut’tan “Dijital Pazarlama”, Özgür Deveci’den ise “Yatırımcıya Sunum” başlıklarında eğitimler aldı. Eğitimlerin yanı sıra Dijital Pazarlama Uzmanı Burak Öksüz, “Girişimcilikte Dijital Pazarlama” ve Atakum Gençlik Meclisi Girişimcilik ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Enes Yiğit de “Z Kuşağında Girişimci Adayı Olmak” başlıklı sunumlarıyla katılımcılarla deneyim paylaşımında bulundu. Gençler, teknoloji, inovasyon, girişimcilik temalı yazdığı; iş fikri temelli projelerde zamanla da yarışarak etkili strateji geliştirme, zamanı doğru kullanma ve takım çalışmasıyla başarıyı sağlama konularında da önemli deneyimler elde etti.

PROJELER SEÇİLDİ

Projelerin yazımının ardından katılımcılar OMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Çetin, OMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aslı Çalış Boyacı, TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nur Aydıner Meral, SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu’nun yer aldığı ana jüriye proje sunumlarını gerçekleştirdi. Yapılan değerlendirmelerden sonra “Helimore” projeleriyle Muhammed Fatih Akbulut, Başak Demir, Gülcan Erdoğan, İsmail Kılıç, Ömer Faruk Arslan’dan oluşan ekip birinci;  Caner Dayı, Orhan Arı, Esra Beklemiş, Ertuğrul Bilim, Canan Alkan, Meryem Nisa Erdoğan’dan oluşan ekip “Direc” projeleriyle ikinci; “Acıktın mı?” projeleriyle de İlkay Baytekin, Turgut Kurt, Özden Çebi, Dilek Çayırezmez üçüncü oldu. Girişimci gençlere ödüllerini Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, Atakum Belediyesi Basın Danışmanı Burak Öksüz, Atakum Gençlik Meclisi Başkanı Ecem Üner ve SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu verdi.

KADIN YENİDEN TANIMLANMALI

Katılımcıların proje heyecanlarına ortak olan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Ben her konuşmamda bir kadın bir de gençleri öne çıkarıyorum. Gençler bu toplumun geleceği ama kadın daha başka bir konu. Kadının yeniden tanımlanması lazım. Önceki gün ‘Kadın emeğini sendikalar yeniden tanımlamalı’ dedim. Beyaz yakalı, doktor, mühendis olarak tanımlayabiliyoruz, bir ücret ortaya koyabiliyoruz. Ev kadınının, çocuğuna bakan ve çocuğuna sevgisini gönülden veren kadının emeğinin değerini kim tanımlayacak? Kadın olmadan bir aile olmuyor, aile içinde dayanışma ve demokrasi olmuyor; aile içinde demokrasi olmadan kentte demokrasi olmuyor, kentte demokrasiyi kuramıyorsanız ülkede kuramıyorsunuz. Üniversiteler, sendikalar, sivil toplum örgütleri var ama bunların temelinde kadın, yani ana yüreği var. Anadolu kadını ise dünyadaki tüm kadınlardan farklı. Sakın milliyetçilik, ırkçılık yaptığımı düşünmeyin. Çünkü Anadolu kadını, dünyada ilk kez ulusal kurtuluş mücadelesi veren Atatürk’ün arkasında değil, yanında mücadele vermiştir. Başka bir milletin kadınına nasip olmuş bir şey değil bu. Diğer yandan Anadolu kadını, Atatürk’le birlikte kurduğu Cumhuriyetle, kendilerini demokrasi şampiyonu olarak tanıtan Avrupa ülkelerinden çoğundan daha önce demokrasiye, insan haklarına, kadın haklarına ulaştı. Bu ülke kurulduğundan bu yana demokrasiyle ve insan haklarıyla alakalı sorunlarımız var. Nerede demokrasiyi içine sindirememiş, demokrasi karşıtları varsa onların ilk düşman olduğu kadın. Demokrasiyi güçlendirmenin karşısında duranlar, kadının da karşısında duruyor. Çünkü kadın olmadan demokrasinin olmayacağını bizden daha iy biliyorlar. Bunun için sizlere çok iş düşüyor gençler, hem kadının emeğini hem de toplumdaki yerini tanımlayalım” diye konuştu.

BEDEL ÖDEMEYİN

“Sizin geleceğinizi bizim kuşağımız tüketti” diyen Başkan Deveci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğitim politikası ülkemizi uçurumun kenarına getirdi. Bir adım daha atsak toplum olarak düşüyoruz. Gençlerin geleceği yok, ülkemizin geleceği sıkıntılı. Çıkmaz mıyız? Çıkarız buradan. Bundan daha kötü günler de yaşadık. Siz, bizim gençliğimizden daha akademik, daha çok şey bilen, dünyayı okuyabilen gençlersiniz. Sizden çok şey bekliyoruz. Birbirinizin yerine ölüme gitmeyin, bedel ödemeyin. Ölüme gitmeden, bedel ödemeden, kan akıtmadan da mücadele olabilir. Bu da bilgiyle, akademik kariyerle olabilir. Bilgi demokrasiyi, dayanışmayı ve başarıyı getirir. Bilginin olmadığı yerde barış olmaz zaten. Onun için sizden daha çok çalışmanızı, dünyayı daha iyi tanımanızı, kendinize daha çok güvenmenizi, daha çok girişimci olmanızı, kendi geleceğinizi kendinizin tayin etmenizi istiyoruz. Böyle bir gençlik modeli ortaya koyabilirsek, hem kendi geleceğinizi çizersiniz hem bizim gibi mangalda kül bırakmayanların yarım bıraktığı mücadeleyi tamamlamış olursunuz. Atatürk’ün mücadelesini 1946’dan alıp bugüne getirmemiz gerekiyor. Köy Enstitüleri’ni 1946’da kapatmaya başladık. 1947’de Amerika’yla eğitim politikasını yaptık. Atatürk’ün Cumhuriyet’inde gittik Amerika’yla eğitim politikasında sözleşme yaptık. Şu anda bile Milli Eğitim Bakanı’nın danışmanı Amerikan Büyükelçisi. Sevgili gençler ve hocalar bir araya gelin. Birbirinizi tamamlayın, bu ülkeyi kaldığı yerden ayağa kaldıralım.”

CUMHURİYET’İN İPİNİ ELİNİZE ALIN

Atakum’da yaklaşık 38 bin üniversite öğrencisinin yaşadığını kaydeden Başkan Deveci, “Kaç yıl kalacaksanız, bu şehirli olun, nüfusuna kaydolup seçmeni de olun. Atakumlu sizi hissetsin, siz de Atakum’u hissedin. Eleştirin, sorun, sorgulayın, beğenmeyin, katkı verin. Atakumlular sizi kafeterya müşterisi gibi görmesinler. Siz de oraya kendinizi saklamayın. ‘Biz Atakumluyuz, biz üniversiteliyiz. Bizim fikrimiz alınmadan doğru bir şehircilik, doğru bir kent kültürü kurulamaz’ deyin. Bu bugüne dek olmadı. Bundan sonra olmalı. Ben kendisi yaşlı ama yüreği çok genç biriyim. Bir siyasetçide olması gereken ahlak, dürüstlük, namus özelliklerini taşıyorum. Bu özellikle söylüyorum, ‘Ben dürüstüm, ahlaklıyım. Yolsuzluklara karşıyım’ demek 21. yüzyılda muhalefet mi? Değil tabii ki. Ama bugünün siyasetçisinden bunlar öncelikle istenmeli. Ben çok iyi bir belediye başkanı olamayabilirim ama çok iyi ağabey olurum, çok iyi arkadaş olurum. Sizinle beraber sonuna dek koşarım. Siz de yerinizden kalkın, bir adım öne çıkın. ‘Bize teslim edilen Atatürk’ün Cumhuriyet’inin iplerini elimize aldık’ deyin. Yolunuz açık olsun. Hepinize başarılar diliyorum.”

GENÇLERDEN

DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Konuşmanın ardından salondaki gençler, Başkan Deveci sahneden inmeden önce doğum günü sürprizi yaptı. Ellerinde pastayla Başkan Deveci’nin yanına gelen gençlerin bu sürprizi hem şaşırttı hem de duygulandırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Azerbaycan Kadınları baharı Başkan Mutlu’yla karşıladı

Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ve İzmir Kent Konseyi’nin düzenlediği Bahar Bayramı etkinliğine katılan Başkan Mutlu, Konak Belediyesi olarak proje ve çalışmalarda her zaman destek olacaklarının sözünü verdi.Azerbaycan’ın binlerce yıllık Bahar Bayramı (Nevruz) İzmir’de Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ve İzmir Kent Konseyi’nin düzenlediği etkinlikle kutlandı. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen Bahar Bayramı etkinliğine Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ile birlikte İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği Başkanı Cevahir Ahmedova, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi ve Konak Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. Etkinlikte yaptığı konuşmada Bahar Bayr…

Samsun’da “Gastronomi” Etkinliği

Samsun'da "Gastronomi" Etkinliği Samsun valisi Orhan Tavlı 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15-22 Nisan “Samsun Gastronomi” Tadım ve Tanıtım etkinliğine katıldı. Samsun valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut, protokol üyeleri ve sektör temsilcileri ile birlikte Tavlı 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15-22 Nisan “Samsun Gastronımi” Tadım ve Tanıtım etkinliğine katıldı. *Bafra Manda Kaymaklı Lokum *Bafra Pidesi *Çarşamba Pidesi *Terme Pidesi *Yakakent Mantısı *Bafra Nokulu *Samsun Simidi *Samsun Kaz Tiriti *Çarşamba Kıvratması *Sal…

Samsunlu milli sporcular Hırvatistan’dan 3 madalya ile döndü

Samsunlu milli sporcular Hırvatistan’dan 3 madalya ile döndü Samsun Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün milli sporcuları Hırvatistan’dan 3 madalya ile döndü. 11-14 Nisan 2024 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde yapılan CroatiaValamarJunior Open 2023 Şampiyonası’nda Samsunlu milli sporcular Buğra Aktaş, MehmetcanTöremiş ve Sinem Yıldız Samsun Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcuları olarak başarılarını bir yenisini daha ekledi. CroatiaValamarJunior Open 2023 Şampiyonası’nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün milli sporcularından Buğra Aktaş ve MehmetcanTöremiş çift erkeklerde kategorisinde bronz madalya kazanırken karışık çiftlerde ise Sinem Yıldız ve Buğra Aktaş yine aynı şekilde bronz madalya kazanm…

Başkan Eşki, haftaya asfalt çalışmasıyla başladı

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, bayram tatilinin ardından ilk mesai gününe, Evka-3 Mahallesi’nde uzun süredir talep edilen asfaltlama çalışmasıyla başladı.Sabahın erken saatlerinde Bornova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleriyle buluşan Başkan Eşki, temiz yollar düzgün kaldırımlar hedefine ulaşmak için yaptıkları başlangıcın, yoğun bir çalışma temposu içinde devam edeceğini söyledi.Bornova Belediyesi, Ömer Eşki başkanlığındaki yeni dönemin başlamasıyla birlikte vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaları da hızlandırdı. Başkan Eşki, Evka-3 Mahallesi’nde 126/13 Sokak ve bu sokağa çıkan 12 farklı sokağı da kapsayan çalışmayı işçilerle birlikte başlattı. Asfaltlama öncesinde ekipler öncelikle satıh düz…

Dikili’de yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı

2024-2029 döneminin ilk belediye meclisi toplantısı Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün başkanlığında yapıldı.Dikili Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşen meclis toplantısında meclis başkan vekilleri, divan katipleri, encümen üyeleri ve ilgili komisyon üyeleri belirlendi.Yeni dönemde de hizmet seferberliğini sürdüreceğini belirten Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, şu ifadelerde bulundu “Yoğun seçim süreci sonunda Dikili halkının takdiriyle bir kez daha Belediye Başkanı seçilip mazbatamızı aldık. Bugün yeni seçilen belediye meclis üyelerimizle birlikte ilk olağan meclis toplantımızı gerçekleştirdik. Uyum içinde çalışacağımız güçlü bir belediye meclisimizle önemli işler başaracağımıza ina…

Tire Belediyesi’nde beklenen değişim: 11 müdürlüğe yeni atama

Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, belediye içindeki müdürlüklerde beklenen değişimi gerçekleştirdi. İlk etapta 23 müdürlüğün 11 tanesine yeni isimler atandı.Seçim kampanyasını "değişim" mottosu üzerine kuran ve Tire'de tarihi bir farkla Belediye Başkanı seçilen Hayati Okuroğlu, bayram sonrası mesainin başladığı ilk günde belediye içerisindeki birimlerde ve müdürlüklerde değişiklik için düğmeye bastı. Belediye bünyesinde toplam 23 müdürlüğün 11 tanesine yeni isimler atayan Okuroğlu, belediye yönetiminde de kendi ekibini kurarak değişime belediye birimlerinden başladı.OKUROĞLU'NDAN LİYAKAT VE DENEYİM VURGUSUAtamalarla ilgili açıklama yapan Başkan Okuroğlu "Mazbatamızı alıp göreve başladığımız günden bu yana belediye içindeki işleyiş ve …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ