Boynunuzu sakın kütletmeyin? Boyun fıtığı olabilirsiniz « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Boynunuzu sakın kütletmeyin? Boyun fıtığı olabilirsiniz
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, “Halk arasında “boyun ağrılarımı rahatlatıyorum” diye yapılan boynun kütletme olarak bilinen zorlayıcı hareketi boyun fıtığının en büyük nedenleri arasındadır.” dedi.
Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, günlük hayatı olumsuz etkileyen boyun fıtığı hakkında önemli bilgiler verdi.
MASA BAŞI ÇALIŞANLAR DİKKAT
Özellikle uzun süre bilgisayar, masa başında çalışan, uzun süre bilgisayar başında iş yapan veya telefon kullanan kişilerde boyunun uzun sürede sabit kalması ve bu sabit kalmaya bağlı sürekli belirli omurlara ve adale grubuna yük binmesi sonucunda boyun ağrıları oluşabilmektedir diyen Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, ” İnsan boynu, omurilik, omurilikten çıkan sinirler, bu bölgeden geçen atar damarlar gibi çok önemli vücut yapılarını barındıran, baş için bir destek işlevi gören, omurganın en hareketli bölümüdür. Ancak bu hareket kabiliyeti aynı zamanda darbelere ve zedelenmelere daha duyarlı olmasına yol açar.
TAŞHİSİ NASIL YAPILIR
Boyun ağrısı başlangıçta sadece boyun bölgesinde oluşmaktadır. İlerleyen dönemde ağır kaldırma travmanın etkisi zorlanma sonucunda ağrı kollara yayılmakta. Tek veya iki taraflı olabilmekte. Hastalığın ilerlemesiyle beraber kollarda uyuşukluk fıtığın olduğu bölgelerdeki kaslarda güçsüzlük olabilmektedir. Boyun fıtığıyla gelen hastaların tanısında manyetik rezonans dediğimiz emar bize yüzde 98 oranında boyun fıtığı teşhisi koydurmaktadır.
BOYNUNUZU ZORLAMAYIN
Bu anlamda insanların boyunu zorlayacak hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Özellikle Halk arasında “boyun ağrılarımı rahatlatıyorum” diye yapılan boyun kütletme olarak bilinen zorlayıcı hareketi boyun fıtığının en büyük nedenleri arasındadır.
Boyun fıtığı tedavisinde başlangıçta medikal tedavi uygulanmaktadır geçmeyen boyun ve Kol ağrısında kolda uyuşukluk ve güçsüzlük olduğu durumlarda cerrahi işlemi uygulamaktayız. Tedavi yönetimi yapılacak olan muayene ve tetkikleri sonucuna göre karar verilmektedir” diye konuştu.

Boynunuzu sakın kütletmeyin? Boyun fıtığı olabilirsiniz

Boynunuzu sakın kütletmeyin? Boyun fıtığı olabilirsiniz Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, “Halk arasında “boyun ağrılarımı rahatlatıyorum” diye yapılan boynun kütletme olarak bilinen zorlayıcı hareketi boyun fıtığının en büyük nedenleri arasındadır.” dedi. Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, günlük hayatı […]