Bizler Her Şartta Samsun’umuza Değer Katmak Zorundayız « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Samsun’da “Gastronomi” Etkinliği

FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Bizler Her Şartta Samsun’umuza Değer Katmak Zorundayız

Bizler Her Şartta Samsun’umuza Değer Katmak Zorundayız

Vali Osman Kaymak, 14.02.2020 Cuma günü saat 19.00’da Samsun-Gümüşhane Dernekleri Federasyonu tarafından Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlenen, “Gümüşhane’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü” anma programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Samsun Hançerli Camii İmam Hatibi Ayhan Ünveren tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu.

Samsun Gümüşhane Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Seven programda yaptığı konuşmasında, “Bu gururu bizlere yaşatan ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Birinci Dünya Savaşı ülkemiz için büyük yıkımlara aynı zamanda esaretin yaşandığı, bağımsızlık mücadelesinin verildiği, ecdadımızın kahramanca savaştığı olaylara sahne olmuştur. Türkiye bizim için bir isim değil bin yıllık hikâyenin adıdır. Şehit kanları ile acılar ve fedakârlıklarla yazdığımız tarihin adıdır. Türkiye’mizin tüm şehirlerinden göç ederek Samsun’a gelen tüm vatan evlatları gibi biz Gümüşhaneliler Samsun’un kültürel bir motifiyiz. Federasyon olarak Samsun’da yaşayan hemşerilerimizi bir arada tutmaya, iyi ve kötü günlerine destek olmaya çalışıyoruz. Samsun’da yaşayan ve ağırlıklı İlkadım ilçesinde ikamet eden yaklaşık 60 bin Gümüşhaneli Samsun için çalışmakta ve üretmektedir.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Gümüşhane’nin düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü’ gecesine hoş geldiniz. Bu gecede aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Şehitlerimiz ve ecdadımız sayesinde Türkiye’nin her yerinde huzur, güven ve kardeşlik içerisinde yaşıyoruz. Bu topraklar kolay vatan edinilmedi. 104 sene önce Bayburt ve Gümüşhane işgal altındaydı. Bu millet tarihin hiçbir döneminde esir olmamıştır. Bir araya gelerek hür ve bağımsız olarak güzel Anadolu’da yaşıyoruz. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.

Hemşeri dernekleri kültürün gelecek nesillere aktarılmasında çok güzel görev yapıyorlar. Samsun hepimize iş, aş, yurt ve vatan oldu. Burası bize ekmek verdi. Samsun bizler için çok önemli bir şehirdir. Bu güzel şehir bizlere iş ve aş verdiyse bu güzel şehirde daha güzel günler görmek için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bizler her şartta şehre değer katmak durumundayız. Ben 2,5 yıldır Samsun Valisi olarak görev yapmaktayım. Ben bu güzel şehirde görev yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. İlkadım şehrimiz büyük bir potansiyeli olan bir ildir. Tarım, sağlık, turizm, sanayi, ticaret merkezleri ile şehrimiz büyük bir potansiyeli taşıyor. Bu şehirde yaşayacaksak, bu şehrin sorunlarının tespitinde ve teşhisinde siyaset ayrımı gözetmeden bir araya gelmeyi bilmeliyiz. Bir araya geldiğimizde şehrimizde bereket olur, iş olur, aş olur. Bu şehrin geleceği, güzelliği ve huzuru için bir ve beraber olalım.

 

Ülkemizi bölmek isteyenler halen mücadelesine devam etmektedir. Bizim bunlara karşı vereceğimiz en güzel cevap birlik ve beraberliğimizdir. Ülkemizin sevgisinde birleşmek ve beraber olmaktır. Bu geceler de bizlerin birlik ve beraberliğimizi sağlamamıza vesile oluyor. Rabbim birlik ve beraberliğimizi muhafaza eylesin. Daha nice güzel ortamlarda, güzel günlerde buluşmak temennisiyle, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Alparslan Demir tarafından Gümüşhane’nin Kurtuluşu adlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, günün anısına Prof. Dr. Alparslan Demir’e Atatürk Anıtı Heykeli hediye etti.

‘Gümüşhane’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü’ anma programına ayrıca, Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, dernek başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, davetliler ve çok sayıda Gümüşhaneli katıldı.