‘Bizim Tek İsteğimiz Yaşlılarımızın Dualarıdır’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

‘Bizim Tek İsteğimiz Yaşlılarımızın Dualarıdır’

Vali  Osman Kaymak, 20.03.2019 Çarşamba günü saat 15.30’da 18-24 Mart Yaşlılar Haftası münasebetiyle Bafra 75. Yıl Huzurevi tarafından Bafra Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bafra 75. Yıl Huzurevi sakinleri adına İdris Gökçe ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Programa katılan Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı yaptığı konuşmasında, “18-24 Mart yaşlılar haftası içerisindeyiz. Büyüklerimize saygıda bulunmak, bizim her zaman dinimizin bir gereğidir. Biz 365 günü yaşlılar haftası olarak değerlendiriyoruz. Bizim kadimden gelen geleneğimiz ve göreneğimizde zaten bunu gerektiriyor. Her gün yaşlılarımızı ziyaret ederek onların hayır dualarını almalıyız.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak ise programda yaptığı konuşmasında, “Bu hafta malumlarınız yaşlılar haftası. İlimizde yapılacak yaşlılar haftası programını bu yıl Bafra ilçemize aldık. Daha önceki yıl da Ladik ilçemizde yaptığımız programlardaki amacımız yaşlılarımızla sohbet edelim, yaşlılarımızı dinleyelim ve onlarla birlikte olmaktır. Bugün aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluluk duyuyorum.

Değerli misafirler, sosyal devlet anlamında devletimiz son yıllarda çok büyük değişiklikler yaptı. Biliyorsunuz kanunda herkes eşittir. Ancak kadınlar, yaşlılar, şehit aileleri ve engelliler konusunda devletimiz mevzuat değişiklikleri ve yapısal değişiklikler yaparak, pozitif ayrımcılık yapmıştır. Türkiye’nin sosyal devlet anlamında bakım hizmetleri olsun, yardımlar olsun çok iyi hizmetleri var. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Avrupa devletlerinin daha çok ilerisindeyiz. Bir insanımız yaşlandığı zaman nerede kalacağı konusunda gelecek endişesi taşımayacakdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemsediği fakir fukara, yaşlılar ve engelliler konusunda bizlere her zaman lütfen onları ihmal etmeyin ve ziyaret edin diye tembihleri vardır. Bizim tek isteğimiz yaşlılarımızın dualarıdır. Onların bizlere Allah razı olsun demeleri, bizler için en büyük mutluluktur.

Arkadaşlar şunu unutmayın ki bir gün sizde yaşlandığınız zaman hürmet görmek istiyorsanız mutlaka yaşlılarınıza iyi bakmak durumundasınız. Aslında bizim Türk kültüründe büyüklere hizmet çok önemlidir. Buradan tüm gençlerimize sesleniyorum. Bir gün bizde yaşlanacağız. Lütfen büyüklerimize saygıda kusur etmeyelim. Onları ziyaret ederek gönüllerini kazanalım. Bugün bu programı hazırlayan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Huzurevinde kalan yaşlılarımızın hayatlarından kısa kesitler içeren sinevizyon gösterisi sunuldu. Ardından Halk Eğitim Merkezi Yedi İklimin Sesi Türk Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Daha sonra huzurevinde kalan yaşlılarımız tarafından şiir, cüce şov ve tahta çanaklar adlı tiyatro oyunu sergilendi.

18-24 Mart Yaşlılar Haftası münasebetiyle Bafra Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, yaşlılarımız ve öğrenciler katıldı.