Bitkilerle gelen tedavi Büyük Anadolu Hastaneleri’nde « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Bitkilerle gelen tedavi Büyük Anadolu Hastaneleri’nde

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapi Bilim Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, “Geçmişte bir çok hastalık bitkiler kullanılarak tedavi edilmiş ve bu bitkilerden elde edilen kimyasal bileşikler yeni ilaçların geliştirilmesine model oluşturmuştur.” dedi.
Fitoterapi, Yunanca “phytos” (bitki) ve “therapy” (tedavi) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir sözcüktür diyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapi Bilim Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, “Fitoterapi; hastalıkları iyileştirmek, şiddetini hafifletmek, hastalıklardan korunmak, tedaviye yardımcı olmak amacıyla bitkileri, bitkilerin çeşitli kısımlarını veya bunlardan hazırlanan preparatları kullanmak yoluyla uygulanan rasyonel bir tedavi şeklidir. Bilimsel zeminde yapılan araştırmalara ve klinik çalışmalara dayanmaktadır. Koruyucu, tamamlayıcı veya tedavi edici amaçla kullanıldığından alternatif tedavi olarak düşünülmesi yanlıştır.
Bitkilerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımı insanlık tarihiyle başladığı görülmektedir. Bununla ilgili ilk yazılı belge olan ve M.Ö. 3000 yıllarında bulunan Ninova tabletleri, Mezopotamya medeniyetlerinde bitkilerle tedavi uygulanmıştır.
Geçmişte bir çok hastalık bitkiler kullanılarak tedavi edilmiş ve bu bitkilerden elde edilen kimyasal bileşikler yeni ilaçların geliştirilmesine model oluşturmuştur.
Örnek vermek gerekirse; aspirin söğüt ağacının (Salix alba) kabuklarından hareketle elde edilen bir madde olan salisin model alınarak geliştirilmiştir.
Kınakına (Cinchona sp.) kabuğundan elde edilen kinin, insanlık tarihinin en üzücü hastalıklarından biri olan sıtma tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir.
Çeşitli kanser türlerinde kullanılan paklitaksel; Latince Taxus olarak bilinen porsuk ağacından elde edilen yarısentetik bir türevdir.
Günümüzde kullanılan bir çok ilaç etken maddesi bitkilerden hareketle elde edilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.