BİRBİRİMİZE GÜVENELİM…. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

BİRBİRİMİZE GÜVENELİM….

Bu haber 19 Şubat 2019 - 8:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

‘BİRBİRİMİZE GÜVENELİM, HABERSİZ BİR GELİŞMEYE FIRSAT VERMEYELİM VE BİRLİKTE VEZİRKÖPRÜYÜ KENEVİR ÜRETİMİNİN MERKEZİ YAPALIM’

Vali Osman Kaymak, kenevirde tohum ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye’de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’ni ziyaret etti.

Vali Osman Kaymak, Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’ni ziyaretinde Tarımsal Araştırma Enstitü Müdür Yardımcısı Şahin Gizlenci’den kenevir bitkisi hakkında bilgi aldı. Daha sonra Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selim Aytaç yaptığı konuşmasında, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Narlısaray’ın merkezinden çıkacak olan bu tohumluklar kısa süre içerisinde ülke ihtiyacına yetecek kadar 2-3 yıl içerisinde artması planlanmaktadır. Ürünü bu şekilde ham olarak pazarlamak, üreticimize  kazanç sağlıyor ama ülke ve bölge ekonomisi açısından bölgeye katkı sağlamak için kenevir bitkisini bu bölgede işlememiz gerekiyor. Sanayiyi bu bölgede kurarsak bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir ile ilgili açıklamalarından sonra ciddi çalışmalar yapılmaya başladığını kaydeden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “ Sayın Cumhurbaşkanımızın bu işin merkezi Vezirköprü olacak dedikten sonra biz de üzerimize vazife edindik. Bu konuda bütün kurumlarımız ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Akademisyenlerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkilileriyle Külliye’de toplantılar yaptılar ve eylem planı ortaya çıkardı. Tabi bugüne kadar sanayisi olmadığı halde keneviri üreterek, koruduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum, Allah sizlerden razı olsun. İnşallah bunun uzun vadede çok faydasını göreceğiz. Ama lütfen bu konuda bizim kurumlarımızın yönlendirmesi doğrultusunda hareket edelim, dışardan gelecek kişilerin spekülatif fiyat tekliflerine inanmadan değerini korumamız lazım. Dışarıdaki tohumlar bizim tohumlarımız kadar kaliteli değil. Bu tohum dışarı çıkarsa tohumun özelliği bozulabilir. Bu işte en iyi Fransa deniyor ama bizim Narlısaray tohumları ondan iki kat daha verimli. Biz inşallah bu üretimi yapacağız ama yapılması gereken asıl şey sanayisini oluşturmaktır. Bu sanayi oluştuğu müddetçe kenevirin geleceği çok parlak.” dedi.

Cumhurbaşkanlığımız tarafından kenevir eylem planının çıkartıldığını belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, TİGEM, Tarım ve Orman Bakanlığı ve OMÜ Ziraat Fakültemiz bu konuda çalışmalar yapıyor. ‘Narlı ve ‘Vezir’ isimli iki kenevir tohumu inşallah tescil edilecek. Bunlar bizim için büyük bir şans. İnşallah birbirimize güvenelim, habersiz bir gelişmeye fırsat vermeyelim ve birlikte Vezirköprü’yü kenevirin merkezi yapalım. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra kenevir Türkiye için yerli ve milli ürün anlamında büyük kapılar açacaktır. Valilik olarak biz kurumları koordineli bir şekilde çalıştırmaya gayret edeceğiz. Zaman zaman toplantılar yapacağız. Lütfen dışarıdan bir konu duyduğunuzda Kaymakam’a gelin, Tarım ve Orman Müdürü’ne gelin, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Ensitütüsü’nü ve OMÜ’deki akademisyenleri arayıp bildirin. Allah sizlere bol bereketli ürünler almayı nasip etsin.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’ndeki vatandaşlarımız ile bir araya gelerek, kenevir ile ilgili gelişecek süreç hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’ni ziyaretine ayrıca, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar Ak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Üsküdar Üniversitesi Asistan Seher Yumuşak ve çok sayıda çiftçi katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN