Bir Bilenle Bilge Nesil… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

YEREL SEÇİM ÖNCESİNDE İLKADIM İLÇE ANALİZİ

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SİYASET

Bir Bilenle Bilge Nesil…

Vali  Osman Kaymak, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Genç Memur-Sen tarafından Samsun Sakarya İlkokulu’nda düzenlenen, ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesi açılış programına katıldı.

‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesi açılış programında ilk olarak Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız açılış konuşmasında, “Bu yıl 17 ilçede 200 rehber öğretmenimiz ve 1600 öğrencimizle bu projemizi sürdüreceğiz. 1600 öğrencimizin okuma, anlama, anlatım, tahlil ve sonunda kompozisyon yazarak okumuş oldukları kitaplarla ilgili derecelendirilmenin yapıldığı ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesini mayıs ayında finalini sizinle birlikte gerçekleştireceğiz.” dedi. Ardından ‘Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi’ tanıtım videosu izlendi.

Okumak, yaşamanın ilk hadisesini oluşturduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “İnsan dediğimiz varlık doğduğu andan itibaren yaptığı hareketleriyle, davranışlarıyla, çıkardığı seslerle aslında bir öğrenme eylemi gerçekleştiriyor. Belki insanın en büyük öğrenmesi de kendine dönük öğrenmesidir. Yani kendisine doğru yaptığı bir yolculuktur. Tüm öğrenmelerimizin kıymetli olabilmesi, anlamlı olabilmesi aslında insanın kendisini öğrenmesiyle başlar ve öyle devam eder. Dolayısıyla kendimize doğru yolculuğun başat faaliyeti nedir derseniz orada size derim ki kitap okumaktır. Ancak okuyarak kendimizi daha doğru anlayabiliriz, okuyarak dünyayı çok daha anlamlı kılabiliriz, okuyarak insanlığa kandil olabiliriz.” dedi.

Kitap okunduğu zaman hayatın anlamının anlaşılabileceğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Kıymetli çocuklar bu çağlar sizlerin en güzel dönemleriniz. Ne öğrendiyseniz ve ne yapmak istiyorsanız şimdi yapmak durumundasınız.  Kendinizi, ülkenizi ve geleceğinizi tanıyacaksınız. Kitap size gerçek manada kişilik, özgüven, ayakta durma, çevreyi ve ülkeyi tanıma anlamında büyük fırsat verecektir. İnanıyorum ki en iyi şekilde bu kitapları okuyacaksınız ve bunlarla gerçekten çok güzel dersler alacaksınız.

Kitap okuyoruz da neyi okuyacağız vakti değerlendirmek için en doğru kitabı seçmek gerekiyor. Ben de bugün dağıtacağımız kitaplardan bir set aldım. İnşallah bunları mayıs ayında beraber yorumlayacağız. Ben bu projeyi çok anlamlı bulduğumu belirtiyorum. Buraya katılan sizlere çok teşekkür ediyorum. Proje’nin başarılı olmasını, okumalarınızın sizlere gerçekten sizlere ışık göstermesini diliyor, projeye emek veren arkadaşlara çok teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri projeye katılan öğrencilere kitaplarını verdi. Tören toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Programa ayrıca, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, OMÜ Genel Sekreti Doç. Dr. Menderes Kabadayı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İrfan Yetik, sendika temsilcileri,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yanıtlamak veya İletmek için buraya tıklayın