Bilim İnsanı Sarılardan Öneriler…. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bilim İnsanı Sarılardan Öneriler….

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yeniden seçilen Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’u tebrik eden Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Bilim İnsanı Sayın Kerim Sarılar; 7 Şubat 2016 tarihinde o tarihte Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Profesör Dr. Mustafa ŞENTOP’A Yeni Anayasa Konulu Konferans sonunda soru cevap kısmında üç önerimizi sunduğunu ve bu üç öneriye de Sayın Profesör Dr. Mustafa ŞENTOP’UN olumlu yaklaştığını belirtti.
Bilim İnsanı Sarılar; “Yeni Anayasa Konulu Konferans sonunda soru cevap kısmında üç önerimizden birinin hallolduğunu, birinin anayasa değişikliğinde muhalefet partilerinin katkı vermeleri ile sonuçlanabileceği belirtilmiş ve ülkemizin eğitim ve ilmi keşif ve icatlarda önünü açacak önerimizin ise hala sonuçlanamadığı görülmektedir” dedi.
Samsun MEDYA Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Bilim İnsanıu Kerim Sarılar’ın kanun maddesinde yer almasını istediği bu önerisi ise; “Üç üniversitenin ilgili alan bölümünün ilmi keşif ve icatları doğrulaması ve yine ilgili üç üniversitenin orta öğretimde seviye belirlemesi yapması halinde orta öğretim müfredatında yer almasıdır.
Gerekçesini ise Sarılar şu şekilde belirtmişti; “Sahip çıkılmayan ilmi keşiflerin geçmişte ABD ve AB ülkelerine göç ettiğini. 8 Üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlıklarının doğrulaması ve Orta Öğretim Seviyesine uygun olduğunu onaylaması, Fizik Bölümünün Akademik Kurul Kararı ile Fizikteki kullanım alanlarını onayladığı bir Kaşif ve Samsunlu bir Bilim Adamı olarak ilmi keşiflerin yurt içinde kalması için büyük bir uğraş verdiğini, sıkıntılar çektiğini ve buna kanuni bir düzenleme getirilmesi” önerisine Sayın Profesör Dr. Mustafa ŞENTOP’UN olumlu yaklaştığını ancak bu güne kadar kanuni bir düzenleme getirilemediğini açıkladı.
7 Şubat 2016 tarihinde o tarihte Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Profesör Dr. Mustafa ŞENTOP’A Yeni Anayasa Konulu Konferans sonunda soru cevap kısmında üç önerimizden; “Trafik Sigortasında Sigorta Şirketlerinin yüzde Üçyüz’ün üzerinde zam yapmasının araç sahiplerini ve halkı zor duruma soktuğunu buna derhal bir çare bulunması önerimize”düzeltilmesi yönünde gayret sarf edeceğini belirtmişti. Bu önerimiz hallolmuştu.
 soru cevap kısmında üç önerimizden; “Her din mensubunun dinini yaşama ve yaşatma hakkına sahip olması maddesinin Anayasada yer alması önerimiz için” muhalefet partileri ile beraber anayasa değişikliğinde yer alabileceğini ifade etmişti.Bu hususta gerek iktidar ve gerekse muhalefet partilerinin katkıları önem taşımaktadır.