Bel Fıtığı’nda cerrahi tedavi şart mı? « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bel Fıtığı’nda cerrahi tedavi şart mı?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, “İşgücü kaybı ve uzun süreli tedaviler nedeniyle korkulan bir hastalık olan bel fıtığı tedavisinde cerrahi müdahalele, gerekli tetkitler yapıldıktan sonra karar verilebilir” dedi.

Hayatımızı olumsuz etkiliyen, işgücü kaybına neden olan ve uzun süreli tedaviler nedeniyle herkesin kabusu olan bel fıtığı hastalığında her zaman düşündüren soru ne zaman doktora başvurmalıyım ve cerrahi tedavi süreci nasıl işlemektedir.

Kişi de bel ağrısının şiddetlenmesi, bel ağrısının bacağa vurması çok önemli bir bulgudur. Bacakta veya ayakta güç kaybı, yürüme güçlüğü gibi durumlar acil müdahale gerektirebilir.

BEL FITIĞI NEDİR?

Fakat buna doktorunuzun muayenesinden sonra karar verebileceğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, “Bel ağrısı; insanların %80’inin hayatlarının bir döneminde yaşadıkları bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların çoğunun sebebi bel fıtığıdır. Bel fıtığı genellikle 35 ila 50 yaş arasındaki görülür. Erken evrede fark edilerek gerekli önlemler alındığında ilerlemez. Fakat yaşlandıkça ya da vücudu zorlayan hareketler yaptıkça omurgayı oluşturan omurların aralarındaki disklerde kayma olabilir. Bunun sonucunda omur içindeki jöle kıvamındaki madde diskin yırtılan yerinden dışarı sızarak bel fıtığına neden olur.

Bu durum kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma olarak yansır.

DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Bu belirtilerde mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene şarttır. Kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu ya da mesane veya barsak kontrol kaybı (cauda equina sendromu) olmadığı sürece koruyucu bakım ilk tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Cerrahi dışı tedavinin esas amacı ağrıyı azaltmaktır.

Halk arasında uygulanan tıp ile ilgisiz geleneksel tedaviler de malesef çok yaygındır. Birçok hasta ameliyat korkusuyla bu yöntemlere başvurur. Hâlbuki hastaneye başvuran bel fıtığı olgularının az bir kısmı ameliyat gerektirmektedir. Bu problemin cerrahi dışı tedaviye uygun olan birçok çeşidi vardır. Bunuda doktorunuzun vereceği karar ile uygulanabilir” diye konuştu.

B

Bel Fıtığı’nda cerrahi tedavi şart mı?

Bel Fıtığı’nda cerrahi tedavi şart mı? Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, “İşgücü kaybı ve uzun süreli tedaviler nedeniyle korkulan bir hastalık olan bel fıtığı tedavisinde cerrahi müdahalele, gerekli tetkitler yapıldıktan sonra karar verilebilir” dedi. Hayatımızı olumsuz etkiliyen, işgücü kaybına neden olan ve uzun süreli tedaviler nedeniyle herkesin […]