BAYRAMI ÖNCESİ HAYVAN PAZARLARINDA DENETİMLER ARTIRILDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

BAYRAMI ÖNCESİ HAYVAN PAZARLARINDA DENETİMLER ARTIRILDI

BAYRAMI ÖNCESİ HAYVAN PAZARLARINDA DENETİMLER ARTIRILDI

Samsun İl Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürü Nail Kırmacı, ”Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi müdürlüğümüzce bir dizi tedbirler alındık” dedi.
Samsun İl Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü tarafından yaklaşan Kurban bayramı dolayısı ile “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı“ çerçevesinde; Yapılacak iş ve işlemlere yönelik bilgilendirme toplantısı Emniyet, Jandarma ve Belediye Zabıta Ekiplerinin katılımı ile düzenlendi.
İŞİMİZİ SIKI TUTUYORUZ
Samsun İl Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürü Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, “Hayvan Hareketlerinin kontrol edilmesinde dolayısı ile hayvan hastalıkları ile mücadelede kurumların dayanışma içerisinde olması yapılan çalışmaların etkili ve verimli olmasına çok ciddi katkı vermektedir. Bu kapsamda uygulamalarda birliktelik sağlamak ve güncel bilgilerin paylaşılması açısından yapılan toplantı çok kıymetlidir. Bu nedenle yardımlaşarak yürüttüğümüz yol kontrolleri hayvan pazarı kontrolleri gibi çalışmalarda desteklerini esirgemeyen emniyet Müdürlüğümüze Jandarma komutanlığımıza, Büyükşehir ve alt belediyelerimizin Zabıta Ekiplerine teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi.
DENETİMLERİ ARTTIRDIK
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler,“ Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bir döneme girdik. Kurban bayramı öncesi denetimlerimizi artırdık. Hayvan Hareketleri Kontrolü; Hayvan refahı, hayvan sağlığı, insan sağlığı, hayvansal üretim ile ihracatı kapsayan ve ülke ekonomisi için önemli bir sorun olan hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi ve eradikasyonunun sağlanmasının en önemli ayağıdır” diye konuştu.
HALKIMIZIN SAĞLIĞI ÖNEMLİ
Hayvan hareketleri kontrolü ile hayvanlardan insanlara geçen 200’den fazla hastalık ile mücadele ettiğimiz ve hayvan hastalıklarını eradike ederek ülkemiz ihracatına katkı sağladığımız bilinci ile çalışmaktayız vurgusu yapan Güler,“ İlimiz; 56 bin işletmede 400 bin büyükbaş, 250 bin küçükbaş, 5 milyon kanatlı ve70 bin arı varlığı ile Türkiye genelinde hayvancılıkta önemli bir yerdedir. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli yaklaşık 200 veteriner hekim ve yardımcı sağlık personeli ile hastalıklarla mücadele ediyor ve güvenilir gıdanın tüketiciye sunulması için özverili bir şekilde çalışıyoruz“ dedi.
Açılış konuşmasının ardından Veteriner Hekim Sabri Akman’ın‘Hayvan Hareketleri Mevzuatı’ ile kontrollerde dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bir sunu yaptığı toplantı, katılımcı sorularının ardından sona erdi.
Köksal ÖNER
şokhaber.net