Başkan Yusuf Ziya ÇAKIR, Doğru ve Etik Bulmuyoruz.  « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Başkan Yusuf Ziya ÇAKIR, Doğru ve Etik Bulmuyoruz. 

KAMUOYUNA DUYURU
Türkiye’de, genel anlamıyla medyanın, özel anlamıyla da gazetecilik mesleğinin yaşadığı büyük sıkıntılar, hepimizin malumudur.
 Mesleğimizin özellikle son yıllarda yaşadığı büyük gerileme, ‘işsiz gazeteciler’ sayısını bir hayli artırırken, yine genel anlamda medyaya olan güvensizliği de doruk noktasına çıkarmıştır. Türkiye’de işsiz sayısı, İŞKUR’un nisan ayı rakamlarına göre 4 milyon 38 bin 175’tir.
 Başka bir devlet kurumu olan TÜİK’in 2018 işgücü istatistiklerine göre, ise işsizlikte en yüksek ikinci oran ‘gazetecilik’ mesleğindedir. Her 4 gazeteciden birinin işsiz olduğu resmi rakamlarla da açıklanmış durumdadır.
Yerel gazete, dergi, TV, radyo ve internet haber siteleri ise artan maliyetler karşısında ayakta kalmak ve kapanmamak için adeta direnmektedir.
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi olarak, şehrimizde de çok sayıda meslektaşımızın işsizlik girdabına sürüklendiğini, üzülerek, yüreğimiz kan ağlayarak gözlemliyoruz.
Samsun’da, sadece son 4-5 ayda onlarca gazeteci arkadaşımız çeşitli nedenlerle işlerinden olmuş ya da mesleklerini yapamaz hale gelmişlerdir.
Durum böyle iken, şehrimizde faaliyet gösteren bir diğer meslek örgütünün, hem de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, ödüllerle süslenen bir ‘Kutlama Programı’ hazırlığı içerisinde olduğunu görmekteyiz.
 Sektörümüzün adeta can çekiştiği bu günlerde lüks mekanlarda, hiçbir dayanağı olmadan, sadece maddi beklentilerle ödüller dağıtma çabasına girerek ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ adı altında kutlama yapmasını doğru ve etik bulmuyoruz.
Söz konusu gazeteciler cemiyetinin, birçok şahıs, kurum ve iş dünyası çevresinden maddi destek alarak gerçekleştirmeyi planladığı bu etkinliği, 2019 yılının tüm Samsunlular için gurur dolu günlerle geçmesine vesile olan ‘Milli Mücadele’nin 100’üncü Yılı’ çatısı altında gerçekleştiriyor olmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, görkemli salonlarda, çeşitli sponsor destekleriyle düzenlenecek bu organizasyonun Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti ile de en ufak bir ilgisinin olmadığının bilinmesini istiyoruz.
 Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu 1980 yılından bu yana mesleğin ve bu meslek emekçilerinin haklarını savunmak ve bunun için mücadele etmek misyonundan asla taviz vermemiştir. Samsun’da gazetecilik yapanların tek ve resmi mesleki örgütlenmesi olan ve ülke genelinde de bu şekilde kabul gören Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, zor ve meşakkatli günlerin geride bırakılması, gazetecilik mesleğinin yeniden itibarlı hale gelmesi için verdiği mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Adına Başkan Yusuf Ziya ÇAKIR…