BAŞKAN ŞENLİKOĞLU, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

YEREL SEÇİM ÖNCESİNDE İLKADIM İLÇE ANALİZİ

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SİYASET

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Merkez Mahalle Muhtarları ile bir araya geldi.

Belediye Muhtarlık İşleri Müdürlüğü tarafından muhtarlarımızın onuruna düzenlenen yemekte, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 28 mahallenin muhtarları ile bir araya gelerek, 19 Ekim Muhtarlar gününü kutladı.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, günün anlam ve önemine binaen yapmış olduğu konuşmasında muhtarlara şunları söyledi; “Yerel yönetimlerin en eski örneğini temsil eden muhtarlık görevi, faaliyeti ülkemizde 1829’dan bu yana devam etmektedir. Muhtarlık birimi köy ve mahallerde yaşayan vatandaşlarımızın devlet kurumlarıyla ilişkisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bizler için de anlamlı olarak gördüğümüz muhtarlık günü ilk kez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2015 yılında 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak belirlenmiştir. Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından biri olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden bir makamdır. Sizler bulunduğunuz mahalleler de devletimizin kurumlarını temsil etmektesiniz. Halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektesiniz. Halka hizmet götürmede mahalle ve köylerde oluşan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinde bizim en büyük yardımcımız sizlersiniz.”

Güzel şehrimiz Giresun için belediye olarak yapacağımız yatırım ve tüm hizmetlerde sizlerle birlikte olacağız ve sizlerle birlikte bu çalışmaları yapacağız diyen Başkan Şenlikoğlu, konuşmasına şöyle devam etti; “Vatandaşlarımızdan sizlere gelen, sizlerden de bize gelen istek ve talepleri muhakkak değerlendireceğimizi bilmenizi isteriz. Bu anlamda belediye bünyesinde kurduğumuz Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz her zaman sizlerle birlikte olacaktır. Sizler bizim çalışma arkadaşlarımızsınız. Bizler belediye de sizlerde mahallelerde vatandaşlarımızın taleplerine cevap verme konusunda hizmet yarışı sürdürüyoruz. En az maliyetle en fazla hizmeti üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Belediye bünyesinde yeni bir yapılanma içerisindeyiz. Eksikliklerimizi tespit ediyor, buna göre ilerliyoruz. Bu sebeple sizlere daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için belediyede şeflik olan muhtarlık birimini artık Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne çevirdik. Bu birime gelen istek ve talepleri ivedilikle diğer müdürlüklere iletiyoruz. Yapmak istediğimiz büyük çaplı projeler ve hedeflerimiz var. Onları planlarımız dahilinde yapacağız. Ayrıca rutin belediye hizmetlerimiz var. Onlara da aralıksız hız kesmeden devam ediyoruz.”

“Muhtarlarımız ile bir whatsapp grubu kurduk. Sürekli iletişim halindeyiz. Ekip sayısı az olan hizmet birimlerimizde ekip sayılarını fazlalaştırıyoruz. Örneğin saha çalışmalarımızda önceden 2 ekibimiz varsa bunu 4-5 ekibe çıkartıyoruz. Bizim çalışmamız aslında sizin çalışmanız. Bizler bu çalışmalarımızı yürütürken, bir yandan sistemimizi de düzgün bir şekilde işlevsel hale getiriyoruz. Yapacağımız ve vaat ettiğimiz projelerimiz var. Onların altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Kendi belediye bütçemiz ile yapacağımız ve bakanlıklar desteği ile yapacağımız projelerimiz var. Şehir merkezine bir dal – çık projemiz var. Onun görüşmelerini yaptık. İnşallah şehrimize bu projeyi en kısa zamanda kazandıracağız. Aksu Mahallesi bölgesinde eski çöp alanının olduğu yerde tahkimat çalışması olacak.  Sahil ışıklandırması, cephe giydirme ve kale bölgesinde ışıklandırma çalışmaları var. Bunları en kısa süre içerisinde yapmaya başlayacağız. Plajlar bölgesini boşaltıyoruz. O bölgenin de kısa süre içerisinde düzenlemesini yapacağız. Düzenleme yapılan alanlarda vatandaşlarımız için yürüyüş yolları bisiklet yolları olacak. Eski il özel idare binası ile ilgili de güzel düşüncelerimiz var. Gerekli işlemleri yaptığımız takdirde tüm belediye birimlerini oraya taşımayı düşünüyoruz. Şehrimiz ile ilgili bu ve buna benzer birçok güzel projelerimiz daha var. Bunları da halkımız ile paylaşacağız.”

“Bugün sizlerle bir arada olmak, sizinle buluşmak, bu anlamlı gününüzü tebrik etmek için bir arada olmak istedik. Ben ve ekip arkadaşlarım her zaman sizlerin yanınızdayız. Davetimize katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

Öte yandan Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Şahin ise yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “Tüm muhtar arkadaşlarım adına size ve ekip arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Bugün burada sizler ile bir arada olduk. Bilindiği üzere belediyecilik yerel yönetimin en temel taşlarıdır. Yerel yönetim belediyecilik ile başlar. Belediye ile uyumlu çalışmamız güzel hizmetler getirecektir. Orta ve uzun vadede hizmetlerin gelmesi için belediye ekipleri çalışıyor. Tabi ki ekipler bir anda her yere yetişemiyor. Şehrimizde 28 mahallemiz var. Belediyemizden mahallelerimize güzel hizmetler bekliyoruz. Başkanımıza ve ekibine kolaylıklar diliyoruz.”

Düzenlenen programa Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Osman Öden, Şerafettin Vurgun, Abdurrahman Demirel, Muhtarlık İşleri Müdürü Elif Atlı, Fen İşleri Müdürü Ergun Altıyaprak, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Sedat Karabıçak, Park ve Bahçeler Müdürü Fazıl Hıdımoğlu, Temizlik İşleri Müdürü Hamza Ok, Bilgi İşlem ve Destek Hizmetleri Müdürü Fatih Yüksek, Veteriner İşleri Müdürü Gürcan Oksal katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Şenlikoğlu, Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri muhtarlara içerisinde Türk Bayrağı, Belediye Bayrağı ve Hizmet Belgesi bulunan hediye paketi takdim edildi.