BAKAN KURUM SAMSUN’DA « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Tekkeköy Kırsalı Beyaza Büründü

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

“OKUMAKTAN MANİ NE”

EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT, SAMSUN HABERLERİ, Yerel haber

BAKAN KURUM SAMSUN’DA

BAKAN KURUM SAMSUN’DA

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Valiliği ziyaret etti.
Valilik binası önünde Vali Osman Kaymak, Vali Yardımcıları, İl Müdürleri ve  Şube Müdürleri tarafından karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra valilik makamında Vali Osman Kaymak’tan ilimiz hakkında brifing aldı. Ziyarette Vali Osman Kaymak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a el emeği lale işlemeli tablo takdim etti.
Brifingin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’a, “Değerli Basın Mensupları; Bildiğiniz üzere dün Ordu ilindeydik, bugün de Samsun ilindeyiz. Bu gün şehir ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Şehirle ilgili problemleri yerinden tespit edip, konuşacağız. Önümüzdeki yıl da Atatürk’ün Samsun’a gelişinin 100. Yıldönümü. Bildiğiniz üzere bir ekonomik savaş ile karşı karşıyayız. Bu ekonomik savaş içerisinde olanlara Samsun’dan şunu söylüyorum. ‘Bu milletin tarihine bir baksınlar. Bu millet tarihinde, geçmişte neler yapmış, en zor günlerinde nasıl beraber olmuş ve nasıl mücadele etmiş bir baksınlar ve ona göre hareket etsinler” dedi.
En zor günlerimizde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizi söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bunu en sonunda 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye’de sokaklarda mücadele ederek gösterdik. Dolayısıyla bu ekonomik savaş da boşa çıkacaktır. Biz güçlü bir ülke olarak yolumuza inşallah devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, liderliğinde açıkladığımız icatlarımızı hızlı bir şekilde yapacağız. Bunu tüm milletimizin bilmesini istiyorum.  Bunu da Samsun’dan  hep beraber söylemiş oluyoruz. Biz projelerimize ve icatlarımıza aynı şekilde aynı kararlılıkla devam edeceğiz.  Milletimizin bunu bilmesini istiyoruz.
Biliyorsunuz, Samsun ilkadım şehri. Sağ olsun, Valimiz bize makamında Samsun’la ilgili sunum yaptı. Samsun bir sağlık kenti, bir spor kenti ki, çok başarılı spor organizasyonları yaptı. Aynı zamanda Samsun bir turizm kenti. Bu gün baktığımızda Samsun’da turizmle alakalı birçok tesisimiz ve 9 tane mavi bayraklı plajlarımız var. Atık noktasında da Samsun denize sıfır atık bırakan bir şehrimiz. Samsun Kızılırmak Deltası 100 günlük eylem planımız içerisinde. Kızılırmak Deltasının UNESCO Dünya Mirası olması yolunda çalışmalarımız var. İnşalah bu deltayı UNESCO Dünya Miras Listesine sokarak da tüm dünyada başarılı, gerçekten görmeye değer bir tarihi mirası, doğal dokuyu inşallah UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek üzere çalışacağız” şeklinde konuştu.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmaları olduğunu belirten, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kentsel Dönüşüm çalışmalarını da bu gün yerinde inceleyeceğiz. Bilhassa problem gördüğümüz İlkadım ve Canik ilçelerindeki kararları bu gün inşallah alacağız. Hızlı bir şekilde buralarda Kentsel Dönüşüm projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yine şehrin içinde kalmış birçok sanayi sitemiz var. Bu sanayi sitelerimizi de şehrin ihtiyaçlarını giderecek ve şehre zarar vermeyecek alanlarda yeni sanayi alanları ürüterek, bu alanlarda ne yapabilirizi kendi içinde çalışıp kararları da bu gün veriyor olacağız.
Samsun’da yeşil alan noktasında gerçekten eski Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’ın 19 yıllık verdiği mücadele sayesinde yaptıklarını gözümüzle görüp şahit olduk. Samsun 800 dönüm alan üzerine kurulu Anadolu’da tek Golf sahasına sahip bir ilimiz. Bu proje çok başarılı bir proje. Bu projelere bizim yenilerini de eklememiz gerekiyor. Biliyorsunuz eski 19 Mayıs Stadyumu’nun olduğu yer bir Millet Bahçesi olarak projelendiriliyor. Yıkımına başlanacak. Valimiz bu süreci kendisi yürütecek. Dolayısıyla burayı da inşallah Yerel Seçim öncesinde Millet Bahçesi olma noktasında hızlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Sıfır atıkla alakalı 100 günlük eylem planı çerçevesinde tüm resmi kurumlarda bir proje yürüttüklerini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu projeyi de bildiğiniz üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi liderliğinde yürütüyoruz. Hanımefendi projeye çok önem gösteriyor. Biz de 100 günlük eylem planı çerçevesinde bunu inşallah tüm Türkiye’de yaygın hale getireceğiz. Bu manada Samsun’da şanslıyız. Çünkü gerçekten Samsun çevreci ve çevreye duyarlı bir ilimiz. İnşallah bu duyarlılığını biz daha da üst noktalara çıkaracağız. Bununla ilgili tespitlerimizi bu gün sahada yapacağız. İnşallah bu projelerin kararını da bu gün verip işlerimize hızlı bir şekilde devam edeceğiz.” diye konuştu.
Millet Bahçesi’nin yapılacağı 19 Mayıs Stadyumunun en azından bir kısmını sembolik olarak bırakıp, ileride çocuklarımıza bir gün burada 19 Mayıs Stadyumu vardı, insanlar burada Samsunspor’a canlarını verdi. Buranın bir kısmını sembolik bir spor müzesi olarak yapsak nasıl olur sorusuna, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ‘olabilir deyip bu önerinizi projede dikkate almaya çalışacağız’ dedi.
Valilik ziyaretinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, Vali Osman Kaymak ile birlikte Büyükşehir Belediyesini ziyaret etmek üzere Valilikten ayrıldılar.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un valiliği ziyaretlerine ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Fatma Varank, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Muhammet Ecel, Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci ve TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut eşlik etti.