Bafra’da 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı Fidan Dikim Etkinliği « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Bafra’da 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı Fidan Dikim Etkinliği

Bafra’da 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı Fidan Dikim Etkinliği

Bafra Orman İşletme Müdürlüğü ve Bafra Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında yürütülen Bafra OSB 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı fidan dikim töreni düzenlendi.
Programa İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Gökay Gökdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan Erbaş, Bafra Orman İşletme Müdürü Ercüment Sarıca, Bafra OSB Müdürü Recai Akçer, daire amirleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar’ın açılış konuşmasının ardından Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur da birer konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.
BURAYI AĞAÇLANDIRIP YEŞİLLENDİRECEĞİZ
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, “Bu gün fidan dikim etkinliğimizi gerçekleştirecek olduğumuz alan çöp ve inşaat artıklarının döküldüğü bir alandı. Buraya fidan dikerek ilerde insanlarımızın kullanabileceği ve burada piknik yapabilecekleri bir alan haline getirmek için çaba sarf ettik. Burayı ağaçlandırıp yeşillendireceğiz. İnşallah bu alan gelecek yıllarda bakımı da yapılarak çok güzel bir alan haline gelecektir. Destek olan herkese ve öncelikle programımıza katılan Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
ÇALIŞMALARIMIZI BU YÖNDE PROGRAMLIYORUZ
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a Milli Mücadeleyi başlatmak üzere çıkışlarının 100’üncü Yılı çerçevesinde ilimizde çok ciddi ve çok geniş kapsamlı hazırlıklar yaptıklarını ifade eden Samsun Vali Osman Kaymak, “Bu çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da himayelerinde yapılması konusunda bir genelge yayımlayarak bunu bütün Türkiye’ye duyurdu. Bu etkinliklerin Samsun merkezli olmak üzere Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara başta olmak üzere bütün ilerde kutlanmasını ve bu etkinliklerin 2023 yılına kadar devam edeceğini emir buyurdular. Bizlerde çalışmalarımızı bu yönde programlıyoruz. Bu programlarda kalıcı eserler ortaya koymak çok önemli. Bu etkinlikler çerçevesinde spor, sanat etkinlikleri ve çok sayıda programlar var. Ama bu etkinliklerin temel amacı milli mücadele ruhunu diri tutmaktır. Çünkü ülkemizin bağımsızlık savaşı halen daha devam ediyor. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bitmedi. Uluslararası güçlerin ülkemizi ortadan kaldırmak ve zayıf düşürmek için uğraşları ve çabaları devam ediyor. Onun için bizlerin birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Bu milli mücadele ruhunun diri tutulması lazım” şeklinde konuştu.
BU RUHUN KALICI OLACAĞINA DA İNANCIMIZ TAMDIR
Bu çerçevede kalıcı eserlerin ortaya konulması gerektiğini söyleyen Vali Osman Kaymak, “Birinci hedefimiz öncelikle gençlere bu şuurunu verilmesidir. Samsun zaten bu şuurda bir kent. Samsun’un milliyetçi bir ruhu vardır. Bu ruhun kalıcı olacağına da inancımız tamdır. İnşallah bu milli mücadele ruhunun buradan bütün ülkeye yayılmasını istiyoruz. Samsun’da bu çerçevede yapılan etkinliklerle bu ruhu canlı tutmak istiyoruz Bu anlamda kalıcı eserleri çok önemsiyoruz. Bu çerçevede geçen hafta biliyorsunuz, Atakum ilçemizdeki bir bölgede 80 ilden getirilen topraklarla “100 Yıl Kurtuluş Ormanı’nı” oluşturduk. Bunun devamı olarak bu gün burada Bafra OSB 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı fidan dikim etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Buradan geçen gençlerin buraya baktıklarında bu milli mücadele ruhunu hatırlamaları lazım. Ben tekrar bu alanın oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURUP, CAN SUYUNU VERILDİ
Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak Bafra OSB Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan 55 bin metrekarelik alana 1919 fidanla oluşturulan 100’üncü Yıl Kurtuluş Ormanı’nda protokol üyeleriyle birlikte fidanları toprakla buluşturup, can suyunu verdi. Fidan dikim töreninin ardından Vali Osman Kaymak, Bafra Orman İşletme Müdürlüğü’nün ‘Beşikten Mezara’ isimli standını ziyaret ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.