ASIRLIK ÇINAR NURİYE TEYZEYE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ASIRLIK ÇINAR NURİYE TEYZEYE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZ

101 YAŞINDAKİ ASIRLIK ÇINAR NURİYE TEYZEYE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZ

Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak, İlkadım ilçesinde ikamet eden asırlık çınar Nuriye Ürün teyzenin 101. yaş günü kutlama programına katıldı.
Nuriye teyzeyle birlikte 101. yaş günü pastasını keserek, hediyesini veren Vali Osman Kaymak, “Nuriye teyzemiz bugün 101 yaşına giriyor. Allah nice yaşlar versin. Biz de teyzemize bir sürpriz yapalım, duasını alalım ve yaş gününü kutlayalım dedik. Biz toplum olarak büyüklerimize saygı duymak zorundayız. Onlar bizim her şeyimiz. Büyüklerine hürmet etmeyenler ileride yaşlandıklarında kendilerine hürmet edecek insan bulamazlar. Onlar bizim göz bebeğimiz. Allah onlara sağlık, sıhhat versin” dedi.
Nuriye teyzenin doğum günü kutlamak için il dışından çocuklarının ve torunlarının da geldiğini öğrenen Vali Osman Kaymak, bu örnek davranışlarından dolayı hepsine teşekkür ederek, “Bizim toplumumuzda aile büyükleri ailenin dinamiğidir, bereketidir, huzurudur. Aslında bizim toplumumuzda huzurevi yoktur ama zaman zaman ona da ihtiyaç oluyor. Nuriye teyzemizin bugün dört kuşak ailesiyle birlikte burada olması çok anlamlı. Evlatlarına çok teşekkür ediyoruz, teyzemize çok güzel bakmışlar” şeklinde konuştu.
Sohbet sırasında Nuriye teyzenin 101 yaşında olmasına rağmen hala 80 yaşındaki oğlunun dahi gece uyurken üstünün açık olup olmadığını merak ettiğini söylemesi üzerine, ‘Ana başa taç imiş, Her derde ilaç imiş, Bir evlat şah olsa da, Anaya muhtaç imiş’ dizelerini hatırlatan Vali Kaymak, evlatların da aynı hassasiyeti büyüklerine göstermesi gerektiğini belirterek, “Evinizde yaşlanmış bir büyüğünüz varsa ona sevgi, saygı ve hürmette kusur etmeyin, ihtiyaçlarını görün, duasını alın. Ben Nuriye teyzemizi maşallah çok sağlıklı görüyorum. Hafızası çok diri. Tabi burada ailesini de tebrik etmek lazım. Ailemiz teyzemizi huzurevine göndermemiş, evlerinde bakımını sağlamışlar. Bu aileyi tam da bizim özlediğimiz şekilde bir bütün içerisinde örnek aile olarak görmekten çok mutlu oldum. Ben tek başına yaşayan bir teyzemizi ziyaret edeceğimi düşünüyordum ama bugün bütün aile bireylerini burada görmekten çok mutlu oldum. Tekrar teyzemizin yeni yaşını kutluyoruz, dualarını bekliyoruz” diye konuştu.
Bu güzel sürprizlerinden dolayı Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak’a teşekkür eden Nuriye teyze ise, hayatında hiç ameliyat olmadığını, sadece ara sıra tansiyon ilacı kullandığını belirterek, “Kimsenin yardımı olmadan abdestimi alıyorum, namazımı kılıyorum. Orucumu hiç bırakmadım. Ülkemizde yaşayan herkese hayır duası ediyorum. Ülkemizi yönetenlere dua ediyorum. Her gün mutlaka bir kâse ev yapımı yoğurt ve taze bir bardak süt içiyorum. Uzun yaşamanın sırrı olmaz kimseye de bir şey tavsiye edilmez. Allah’ın verdiği ömrü yaşıyorum. Çok şükür bana sağlıklı ve uzun bir ömür verdi. Sizlere de nasip etsin” dedi.