Araç Sahipleri Dikkat! 10 Gün Kaldı… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Araç Sahipleri Dikkat! 10 Gün Kaldı…

Araç Sahipleri Dikkat! 10 Gün Kaldı…

Kış lastiğine geçiş ile ilgili dönemin 1 Aralık 2020 de başlayacağından dolayı sürücülerin hazırlıklı olmaları uyarılmakta.

Araç Sahipleri Dikkat! 10 Gün Kaldı...

Kış aylarında trafikte yer alacak araç sürücülerini doğrudan ilgilendiren zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına çok az bir zaman kaldı.
Bilindiği gibi, yetkili kurumlar tarafından belirtilen tarihler içerisinde trafikte zorunlu kış lastiği takmayan araçlar para cezası ödemek zorunda kalıyor.
1 Aralık’ta Başlıyor
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 885 TL ceza kesilecek.
Zorunlu Araçlar
otobüs, Kamyon, çekici, tanker gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.
Trafiğe çıkacak Sürücüler Duyarlı Olmalı
Uzmanlar; Günlük trafiğe çıkan sürücüler bunu dikkate alarak özel, ticari ayrımı yapmadan kış lastiği kullanımına duyarlı olmalarını bekliyoruz. İhmallerin zaman içinde istenmeyen şekilde sonuçlandığını, tedbirlerin ise hayat kurtardığını hep birlikte gördük.
Kış lastiği kış koşullarında güvenli bir trafik için alınması gerekli en önemli tedbirlerin başında geliyor.” ifadelerini kullandı.
Kış lastiğinin yapısı ve özellikleri itibarıyla, kış koşullarında ortak trafiğin güvenli şekilde akmasına katkı sağladığına da dikkati çektiler.
Havaların Soğumasını Beklemeyin
Kış lastiğine geçmek için kar yağmasını, havaların soğumasını beklemeyin. İklim koşulları ülkemizde bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte mevsim normallerinin üstünde seyredebiliyor. Bu yüzden tüm araç sürücülerini kış lastiği konusunda duyarlı olmalı. Zorunluluk kapsamında olsun olmasın günlük ortak trafiğe çıkan özel araçlar dahil bütün araç sürücülerine kış lastiği kullanmalarını tavsiye ediyoruz.
Yanlış Lastik Seçimi Kaza Getirebilir
Kış koşullarında gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde  trafikte riskin artacağını belirten uzmanlar; “Lastik bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir. Doğru lastik araca ve mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik aynı zamanda güvenli sürüşün en önemli şartlarından biridir. Sürücülerimiz lastik seçimini bu bilinçle yaparsa hem kendi hayatlarını hem de trafikteki tüm canları korumuş olurlar” diyerek öneride bulundular.
beyazgaste.com