AİLELER DİKKATLİ OLMALI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARINDA ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi doktorlarından Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, “Dönem dönem çocuklarda görülebilen göz ile ilgili sağlık sorunları erken tanı ve tedavi ile başarılı bir şekilde düzeltilebileceğini” söyledi.

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi’nde hasta kabülüne başlayan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, çocuklarda göz sağlığının önemine dikkat çekerek, konu hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

ÇOCUKLARDA SIK İZLENEN GÖZ HASTALIKLARI NELERDİR?
Göz sağlığı konusunda çocuklarda erken yaşlarda yapılan ihmaller, ileriki yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sonuçlar ortaya çıkardığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, “Gözde sulanma, Şaşılık, Kırma kusurları, Göz kapağı hastalıkları, Katarakt, Kornea hastalıkları, Glokom, Retina ve Optik sinir hastalıkları gibi sağlık sorunlarının çocuklarda gözlenebilmektedir. Özellikle bazı göz hastalıkları bulgu vermeden ilerleyici bir şekilde görme kaybına neden olabilmektedir. Özellikle bu sağlık problemleri erken tanı ve tedavi ile ilerlemeden başarılı bir şekilde düzeltilebilir “

AİLELER DİKKATLİ OLMALI
Bu anlamda ailelerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Çocukların hiçbir bulgu belirti olmasa bile mutlaka belirli periyotlarda göz muayenesi olmasını önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle okul çağı dönemlerinde çocukların eğitim hayatını derinden etkileyen göz hastalıkları için, takip düzenli olarak yapılmalıdır. Örnek verecek olursak basit bir miyop, hipermetrop gibi kırma kusuru problemi olan bir çocuk sadece bu hastalığı yüzünden okulda başarısız sonuçlar alıyor olabilir.  Çocuk göz hastalıkları, erken saptanıp tedavi edilmediğinde çocuğunuzun sosyal ve akademik hayatını ciddi derece etkileyecek boyutlara ulaşabilir.

ELEKTRONİK CİHAZLARA DİKKAT
Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız ayrıca; “Evde de okulda da teknolojik cihazlara maruz kalan çocukların görme yeteneğinin bozulabileceğini, ilerleyen yaşlarda daha ciddi göz rahatsızlıklarına açık hale gelebileceğini de unutmamak gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.

 

AİLELER DİKKATLİ OLMALI

ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARINDA ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ Büyük Anadolu Merkez Hastanesi doktorlarından Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, “Dönem dönem çocuklarda görülebilen göz ile ilgili sağlık sorunları erken tanı ve tedavi ile başarılı bir şekilde düzeltilebileceğini” söyledi. Büyük Anadolu Merkez Hastanesi’nde hasta kabülüne başlayan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. […]