Ahilik Haftası Canik’te kutlandı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Canik Keşif Kampüsü Gücüne Güç Kattı

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Ahilik Haftası Canik’te kutlandı

Ahilik Haftası Canik’te kutlandı

Ahilik kültürünü yaşatmak amacıyla her yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, Canik’te oldukça görkemli kutlandı. Samsun protokolünün de yer aldığı kutlama töreninde renkli görüntüler de oluştu.

Ahilik Kültürü Haftası, Canik Belediyesi’nin ev sahipliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) işbirliğiyle düzenlenen törenle kutlandı. Canik Kültür Merkezinin bahçesinde düzenlenen kutlama törenine Vali Osman Kaymak, AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı H. Eyüp Güler, oda başkanları katılırken, renkli görüntüler oluştu.

ASIRLARDIR YAŞAYAN DEĞER

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Canik Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi tüyleri diken diken ederken, Canik Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisi ise beğeni topladı. Törende yaptığı konuşmada, esnafın Ahilik Haftası’nı kutlayan Milletvekili Ahmet Demircan, ahiliğin, Türk milletinin asırlardır yaşattığı bir değer olduğunu dile getirdi. Konuşmasında ahilik teşkilatının önemine işaret eden Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun esnafının Ahilik Haftası’nı kutlarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de, ahiliğin ticaret için önemine değindi.

BİLGİNİN HİKMETLE, TİCARETİN AHLAKLA BULUŞMASI

Esnaf ve sanatkarın, toplumun omurgası, taşıyıcı kolonları olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, gelecek nesillerin yoluna ışık tutacak olan Ahilik geleneğinin, ülkenin birlik ve beraberliğinin en önemli temel taşı olduğunu belirterek, ahiliğin sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan sosyo-ekonomik düzen olduğunu söyledi. Ahiliğin, doğruluk demek olduğunu vurgulayan Başkan Genç, “Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır. Bu tür yapıları ne kadar güçlü tutarsak ve bu anlayışı yeni nesillere ne kadar güçlü aktarabilirsek geleceğimize de o derece güvenle bakarız” dedi.

GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ

Ahilik kültürünün yaşatılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç, “Ahilik aynı toplumda bulunan insanları kaynaştıran, yaklaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan önemli bir olgudur. Asırlar öncesinden bugüne uzanan Ahilik teşkilatı, yeni nesillerin yoluna ışık tutması bakımından da önemlidir. Ahilik sadece bir hafta içerisinde kutlanıp geçilecek bir düşünce değildir. Ahilik yalnızca Türk insanının değil, dünya toplumlarının da örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Ecdadımızdan aldığımız bu kutsal emaneti daha da zenginleştirerek, sonraki nesillere aktarmak zorundayız” diye konuştu.

ŞED KUŞATMA TÖRENİ CANLANDIRILDI

Konuşmaların ardından Canik Belediyesi Tiyatro Okulu öğrencileri tarafından “Şed Kuşatma Töreni” sahnelendi. Törenin sonunda ise Milletvekili Demircan, Vali Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve Canik Belediye Başkanı Genç tarafından Samsun ahisine kaftan giydirilirken, ilin kalfasına ve çırağına plaket verildi. Törenin ardından katılımcılara “ahi pilavı” ikram edildi.