(ABB) GENEL SEKRETERİ AKŞEN,TBMM’DE BU YASALAR ÇIKARTILMALIDIR DEDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Başkan Sandıkçı’dan Çağrı

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

(ABB) GENEL SEKRETERİ AKŞEN,TBMM’DE BU YASALAR ÇIKARTILMALIDIR DEDİ

ANADOLU BASIN BIRLİĞİ GENEL SEKRETERİ AKŞEN GAZETEÇİLER HAK ETTIKLERI SOSYAL VE EKONOMİ DESDEĞİ ALAMIYORLAR BIR AN ÖNCE TBMM.BU YASALAR ÇIKARTILMALIDIR DEDI

Basın Medya ve İnternet Gazeteciliği ile düzenlemelerin teklif edilerek TBMM.sinde yapılacak görüşmeleri değerlendiriyor ve takip ediyoruz.

Yakın zamanda Ankara’da Tüm meslektaşlarımızın  ve üyelerimizin katılacağı iki gün sürecek “GAZETECİLER ŞURASINDA” bu konular ve gazetecilerin mesleki sorunları ekonomi ve sosyal yaşamlarındaki mücadelelerini talep ve dileklerinini masaya yatırarak tespit ederek çözüm noktasında gerekirse Türkiye’de ki Gazeteci  Cemiyetlerimizlede istişarede bulunacağız.

Bugün Vergi mükellefi olarak Devletimizde Katma Değer veren vergisine ödeyen çalıştırdığı insanlarsa istihdam sağlayan Gazeteciler aslında hem pandemi sürecinde hemde gazete çıkartmada görülen ekonomideki zamlardan fiyat artışlarından en fazla etkilenen zor günler geçirenlerdir.

Ustelik birde bunlara maalesef Büyük Şehirlerimizdeki Belediye başkanlarımız ve Merkezi Il ve İlçelerdeki Belediye başkanlarının haksız rekabet yaratarak Basın Medya ve Internette kendi adlarına kurdukları ve kamu kaynaklarımıza kullandıkları nedeniyle Anadolu da hizmet veren meslektaşlarımızı ve Gazetecileri zor duruma ekonomi olarak sokmalarına vesile olmaktadırlar.

Eskiden Gazeteciler muhabirler Kamuya ait toplu taşimalara paso veya ücretsiz çıkartılan kartlarla binebiliyor istifade ettiriliyordu.

Şimdi Basın   Kartları Müze girişlerinde ve benzeri yerlerde maalesef geçersiz olup;Haber kaynaklara olsa ücret ödemekteler.Basin mensubu araçlarla vazife ve çalışmalara giden meslektaşlarimiz park ücreti ödediği gibi olay yerinde Trafik cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.Bu ve bunun gibi çözülmesi gereken bir çok sorunları tespit ettik ve çözeceğiz.

Bir şehirde birçok Basın Cemiyeti ve Derneği kurulmuş olabilir.Biz burdan Çağrı yapıyoruz gelin her ilde Basın platformu kurarak TBMM.görüşülen kanunumuzda yer almasını istediğimiz hususları birlik dirlik içinde Gündeme taşıyalım.

Işsiz kalan meslektaşlarımıza sosyal ve işsizlik ücreti almasını dile getirelim.Calisan ve Emekli olan basın mensuplarının Sendikal yapılanmalarını hak hukuk ve adaletlerinin alınmasına rehber olalım.