54’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NUN LANSMANI KONYA’DA YAPILDI. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

54’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NUN LANSMANI KONYA’DA YAPILDI.

54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun lansmanı kalabalık bir davetli huzurunda Konya’da gerçekleşti.
Yarın 150 kilometrelik Konya- Konya etabı ile start alacak Tur 14 Ekim Pazar günü İstanbul’da Sultanahmet meydanında sona erecek. Toplam uzunluğu 950 kilometre olan TUR’da altı etap koşulacak ve 20 takımdan 140 sporcu katılacak.  Lansmanda ilk sözü alan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı şunları söyledi:
YENİ HEYECAN, YENİ ETAPLAR
“54 yıl kesintisiz yapılan bir organizasyon. Bu sene geçen yıldan farklı olarak Konya ve Bursa’yı etap içine aldık. Diğer senelerde bazı etapları değiştirme eğilimine olduğumuzu belirtmek isterim. Batum’dan başlayıp, Ankara’da biten bir TUR’u daha düzenlemek amacındayız. Seneye yarışımız Nisan’da başlayacak. Konya’da ne kadar ev varsa, o kadarı bisiklet olan bir kentimiz. Onun için 485 kilometrelik bir bisiklet yolu yapıldı ve New York’tan sonra ikinci durumdayız. 140 sporcu ve 20 takımla büyük bir organizasyonun arifesindeyiz ve çok heyecanlıyız. Ayrıca Eurosport 1’inci kanalından verilmesinde Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük propagandası olacak. Bisiklet üretiminin de arttığı müjdesini buradan vermek istiyorum. Bu ne demek? İnsan sağlığı ile eş değerli bir etkinlik anlamına geliyor. Bu yıl 40’a yakın ilde organizasyon yaptık. Basmadık il, ilçe ve ev kalmayacak dedik ve bunların hepsini gerçekleştirdik. Bisikleti çok yakında özlenen seviyeye getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın”
THY VE SALCANO’YA ÖDÜL
Erol Küçükbakırcı konuşmasından sonra Türk Hava Yolları’nın  sponsorluktan sorumlu Müdürü İlker Kavas ile Salcano Yönetim Kurulu üyesi Bayram Akgül’e desteklerinden ötürü birer plaket verdi.
Daha sonra kürsüye gelen Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da TUR’un Konya’dan start alacak olmasını  öneminden bahsetti ve şöyle konuştu:
SLOGANIMIZ HER YIL DAHA İYİ ORGANİZASYON 
“İstikrarlı bir turu daha düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. İnsanlar ulaşım araçlarının yoğun olmadığı dönemlerde işlerine bisikletleriyle giderlerdi. Üzerlerinde takım elbise ve kravatlı insanların işlerine gittiklerini görürdük. Bisiklet sporu ülkemize çok  şeyler kattığı da bir gerçektir. Konya’da böyle bir TUR’un startını vermekte büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyoruz. Elbette sponsorlarımızın katkısını yadsıyamayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu TUR’u himayelerine alması  bizim için ayrı bir gurur vesilesidir. Hafta sonunda İstanbul’da buluşmak üzere. Sloganımız her TUR bir öncekinden daha iyi olsun”
Kürsüye gelen Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu da TUR’’la ilgili olarak görüşlerini şöyle açıkladı:
BAKANLIK VE GENEL MÜDÜRLÜĞÜN KATKISI BÜYÜK
“Sayın Cumhurbaşkanımızın desteklerinin yanında Bakanlık ve Genel Müdürlükte büyük katkılar yaptı. Bu vesile ile Hazreti Mevlana’nın kentinden herkese sevgiler sunuyorum. Bu serüvenin buradan start alması da bizim  için ayrı bir sevinçtir. Bu yılki organizasyondaki kalabalık sporcu topluluğu bizim için ayrı bir mutluluktur. Katılan tüm sporculara başarılar diliyorum.
ÇOK BÜYÜK ORGANİZASYON
UCI (Dünya Bisiklet Birliği) yarış Direktörü Roland Hofer’in açılış konuşmasına Türkçe başlayıp, Türkçe bitirmesi büyük alkış aldı. Hofer özetle şöyle dedi:
“Çok büyük bir organizasyonla yeniden birlikteyiz. WORLD TUR’un bu yıl daha kaliteli geçeceğinden hiçbir şüphem yok.  Heyecanla startı bekliyoruz”
ALTI GÜNDE 950KİLOMETRE
Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı ve yarış direktörü Berat Alphan da etapları tanıtırken prim kapılarını ve geçilecek güzergâhlar hakkında geniş bilgi verdi. Alphan, “Yeni etaplar ve yeni heyecanla yeniden birlikteyiz. 950 kilometrelik bir TUR bizi bekliyor“ diyerek etapların tanıtımını yaptı.
TUR’a katılacak 20 takımın halka tanıtımı ise dün akşam Alaattin Tepesinde Kültür Parkta gerçekleştirildi.
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun etapları ve uzunlukları şöyle:
9 Ekim                       Konya- Konya           150 km
10 Ekim                     Alanya-Antalya          154.1 km
11 Ekim                     Fethiye-Marmaris      137.2 km
12 Ekim                     Marmaris-Selçuk        206.9 km
13 Ekim                     Selçuk-Manisa           137.3 km
14 Ekim                     Bursa-İstanbul           166.7 km

54’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NUN LANSMANI KONYA’DA YAPILDI.

54’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NUN LANSMANI KONYA’DA YAPILDI. 54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun lansmanı kalabalık bir davetli huzurunda Konya’da gerçekleşti. Yarın 150 kilometrelik Konya- Konya etabı ile start alacak Tur 14 Ekim Pazar günü İstanbul’da Sultanahmet meydanında sona erecek. Toplam uzunluğu 950 kilometre olan TUR’da altı etap koşulacak ve 20 takımdan 140 sporcu katılacak.  Lansmanda […]