23 Nisan 1920’De Millet Egemenliği Resmen Hayata Geçirilmiştir « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Tekkeköy Kırsalı Beyaza Büründü

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

“OKUMAKTAN MANİ NE”

EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT, SAMSUN HABERLERİ, Yerel haber

23 Nisan 1920’De Millet Egemenliği Resmen Hayata Geçirilmiştir

23 Nisan 1920’De Millet Egemenliği Resmen Hayata Geçirilmiştir

 

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Vali Dağlı mesajında şu ifadelere yer verdi;

‘’Bugün milli iradenin vücut bulduğu, yüce milletimizin kudret ve kararlılığının ilan olunduğu, Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşunun yıl dönümünü; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 102’nci yılını kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla cansiparane Milli Mücadele yürüten aziz milletimiz, türlü imkansızlıklara rağmen bağımsızlığımızın nişanesi ve milli iradenin tecelli ettiği mekan olarak kurduğu meclis ile özgürlüğe ve demokrasiye olan inancını tüm dünyaya göstermiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş, bu önemli gün ATATÜRK tarafından, millet egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan çocuklara armağan edilmiştir.

Geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven ve vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek en büyük hedefimizdir. Çocuklarımızın özgüvenli, donanımlı, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olmalarını sağlamak hepimizin ortak sorumluluğudur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayramdır. Çocuklarımızın bu sorumluluğun bilinci ile hareket edeceklerine ve cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacaklarına olan inancımız sonsuzdur. Bizler de ülkemizi geleceğe taşımaya yönelik tüm çabalarında onlara destek vererek her zaman yanlarında olacağız.

Bu duygularla siz çocuklarımıza armağan edilen ve mili iradenin her şeyin önünde olduğunun ifade edildiği bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.’’