Atakum’da gündem: Çevre ve Kentlilik Bilinci « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Atakum’da gündem: Çevre ve Kentlilik Bilinci

Atakum’da gündem:
Çevre ve Kentlilik Bilinci

Atakum Kent Konseyi tarafından, Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Ruşen Keleş ve ekolojik mimarlık konusunda duayen Y. Müh.Mimar ve Ozan-Yazar Cengiz Bektaş katılımıyla gerçekleştirilecek “Çevre ve Kentlilik Bilinci” paneliyle Atakum’un gündemine ‘Yeşil ve sürdürülebilir kent’ olgusu getirilecek

Atakum Kent Konseyi, yenilenen yönetimiyle kent vizyonunun belirlenmesi amacıyla 15 Aralık Pazar günü saat 14:30-16:30 arasında ‘Çevre ve Kentlilik Bilinci’ paneli düzenliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek panelde yeşil ve sürdürülebilir Atakum için önemli isimler bir araya gelecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KENT: ATAKUM
Kentlilik ve yerel yönetim konularında Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş ve ekolojik mimarlık konusunda duayen Yüksek Mühendis, Mimar ve Ozan-Yazar Cengiz Bektaş’ın konuşmacı olarak katılacakları panelin moderatörlüğünü ise Konsey Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay üstlenecek. Prof. Dr. Oktay’dan alınan bilgilere göre, panelin teması konseyin yeni vizyonunu belirleyen “Yeşil ve Sürdürülebilir Kent: Atakum” hedefini destekler özellikte olup, bu hedefe yönelik tüm çabalardan ancak yaşayanların yüksek bir çevre ve kentlilik bilincine sahip olmasıyla sonuç alınacağına vurgu yapılacak. Panelde, kentleşmenin doğru bir biçimde yaşanabilmesi için demografik, ekonomik ve sosyal gelişmelerin dengeli bir biçimde oluşması gerektiğinin aktarılmasıyla, kentlilik bilinci oluşumunun başlıca koşulunun ise bireylerin yaşadıkları kent ile anlamlı, güçlü bağlar kurabilmeleri ve kendilerini yaşadıkları kentin bir parçası gibi hissetmeleri olduğu vurgulanacak. Şehir planlamasının sadece çizim, ölçü, kat, yeşil alan ya da yol demek olmadığını, aynı zamanda kent bilincini ve kültürünü koruma ve ileriye taşımayı hedefleyen panelde, geçmişten günümüze gelen kentin tarihi, değeri ve kenti marka yapan değerlerinin önemi de detaylandırılacak.