KISIRLIKTA ERKEN TEŞHİS, BAŞARILI TEDAVİ ORANINI YÜKSELTİR « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kısırlığın çiftler arasında giderek yaygınlaşan bir sorun olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları , Doğum ve  Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Safiye Genç, çiftlerde kısırlığın biyolojik, psikososyal, ekonomik, etik ve kültürel olarak önemli sorunlar oluşturduğunu söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları , Doğum ve  Tüp Bebek Uzmanı  Opr. Dr. Safiye Genç,  yaptığı açıklamada şunlardan bahsetti: “ kısırlık ile ilgili yapılan tanılarda  temel olarak üç test vardır. Bu testlerden ilki  kadında yumurtlama olup olmadığına bakılmasıdır. İkincisi kadının tüplerinin değerlendirilmesi, tüplerin açık olup olmadığı ile ilgili gözlemin yapılması. Bu işlem de rahim filmi ile gerçekleştirilmektedir. Üçüncü  ve son test ise erkek sperminin normal olup olmadığını anlamak  adına spermiyorgram olarak isimlendirilen tetkikin  uygulanmasıdır. Ayrıca son zamanlarda bu üç tetkike ilave olarak yumurtalık rezervinin incelenmesi de ilave edilebilir. Kadının yumurtalık rezervi ultrasonla veya bazı kan testleriyle tespit edilebilmektir.

Özellikle tespit edilemeyen kısırlık tedavisine başlamadan önce çiftlerin bir yılda hekim kontrolünde olmadan kendi başlarına çocuk sahibi olma ihtimallerinin bulunması nedeniyle  bir sure beklediklerini belirten Opr. Dr. Safiye Genç, “Bir kadının yüzde kırk kendi başına gebe kalma olasılığı bulunuyorsa tedaviye başlamadan en az altı ay veya bir yıl kadar beklenebilmektedir. Ancak bu süre zarfında kadının yaşı ve yumurtalık rezervi oldukça önemlidir. Birtakım durumlarda ise hekimin vermiş olduğu karar ile yapılan tetkikler sonucunda çift bekletilmeden  aşılama yöntemi ile tedavi aşamasına başlanabilir. Birden fazla gerçekleştirilen aşılama yönteminden ile başarı sağlanamazsa  tüp bebek yapılabilir.  Ancak ifade edilmelidir ki tüp bebekten önce elimizdeki tüm tedavi imkanları kullanılmalı, eğer başarılı sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır” diye konuştu.

KADININ YAŞI ÖNEMLİ 


Tüp bebek başarısını etkileyen faktörlerin başında kadının yaşının geldiğini dile getiren Opr. Dr. Safiye Genç, “Özellikle 35 yaşından sonra kadının doğurganlığı giderek azalmakta, 37 yaşından sonra aşağı doğru inmekte, 40 yaşından sonra ise belirgin olarak azalmaktadır. Bunun sebebininde yaşlanmış yumurta olduğunu biliyoruz. Kadın yaşı tüp bebek başarısında da en önemli faktördür. İkinci önemli faktör ise kilo olarak düşünülebilir. Kadının kilolu olması gebeliği engelleyebildiği ve düşük riskini arttırdığı için tedavilerde iyi bir diyetle kilo vermek her zaman başarıyı arttırır. Üçüncü önemli faktör ise sigaradır. Bugün sigara içen kadınlarda tüp bebek gebeliklerinde düşük riskinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tedavi öncesinden ve tedavi süresince sigara kesinlikle içilmemelidir ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır” ifadelerini kullandı.

KISIRLIKTA ERKEN TEŞHİS, BAŞARILI TEDAVİ ORANINI YÜKSELTİR


Eski yıllarda kısırlık tedavilerinin çok uzun zaman aldığını ve hastalar için hem psikolojik hem de fiziksel yönden oldukça zorlayıcı olduğunu ifade eden Dr. Safiye Genç, “Artık günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu süreler oldukça kısalmıştır. Kullanılan ilaçların dozlarının daha hafif olması, laboratuvar imkanlarının çok daha iyi hale getirilmesi ile hasta memnuniyeti açısından çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle erken teşhis ile tanı koyulan çiftlerde başarı oranı oldukça yüksektir” diyerek sözlerine son verdi.

KISIRLIKTA ERKEN TEŞHİS, BAŞARILI TEDAVİ ORANINI YÜKSELTİR

Kısırlığın çiftler arasında giderek yaygınlaşan bir sorun olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları , Doğum ve  Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Safiye Genç, çiftlerde kısırlığın biyolojik, psikososyal, ekonomik, etik ve kültürel olarak önemli sorunlar oluşturduğunu söyledi. Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları , Doğum ve  Tüp Bebek Uzmanı  Opr. Dr. Safiye Genç,  yaptığı açıklamada şunlardan bahsetti: “ kısırlık ile ilgili yapılan […]