2 Ayrı Erasmus + Projesine 350 Bin Avro Destek « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

2 Ayrı Erasmus + Projesine 350 Bin Avro Destek

Türkiye Ulusal Ajansından 2 Ayrı Erasmus + Projesine 350 Bin Avro Destek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ), Erasmus+ KA202 ve KA204 faaliyeti alanında ortağı olduğu 2 ayrı projesiyle 350 bin Avro bütçeye onay aldı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı – Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı,  Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünün Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar (KA202) Projeleri kapsamında sunduğu projeye 148 bin 952 Avro bütçeyi onaylarken, OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının ortağı olduğu Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA204) Faaliyetinde ”Temel Eğitim Yoluyla Dezavantajlı Kadınların Yetkinliklerinin Güçlendirilmesi için Model Geliştirme” isimli projeye tam 202 bin 639  Avro destek verdi.

Dezevantajlı kadınların güçlendirilmesi projesine yaklaşık 203 bin Avro destek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde hizmet veren Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının ortaklarıyla birlikte hazırlayıp Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA204) Projeleri kapsamında sunduğu ”Temel Eğitim Yoluyla Dezavantajlı Kadınların Yetkinliklerinin Güçlendirilmesi için Model Geliştirme” isimli proje, T.C. Dışişleri Bakanlığı – Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanarak 202 bin 639 Avro bütçe ile desteklendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yürütülecek projenin ortakları BupnetBildungUndProjektNetzwerkgmbh (Almanya), AsociacionCaminos – Asociacion Para El IntercambioEducacion Y DesarrolloSocial (İspanya), Compass-Beratung, BegleitungUnd Training GemeinnützigeGmbh (Avusturya), OazaSigurnosti (Sırbistan) ve Samsun Canik Halk Eğitim Merkezi.

Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıkları (KA204) Nedir?

“Stratejik Ortaklıklar, Avrupa düzeyinde yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi, transfer edilmesi ve uygulanması amacıyla, program üyesi ülkelerdeki kurum, kuruluşlar arasındaki stratejik işbirliği ve ortaklıklar kurulmasını amaçlıyor.  Stratejik Ortaklıklar proje başvuruları, ortaklığın yapısına ve hedeflerine bağlı olarak Yenilik Geliştirme ve İyi Uygulamaların Değişimi olmak üzere iki türde yapılabilir.

Genel olarak hedeflenen Avrupa öğretim ve öğrenim boyutunun güçlendirilmesi amacıyla içerme, çeşitlilik, hoşgörü ve demokratik katılım değerlerinin teşvik edilmesi ile Avrupa mirası ve çeşitlilikteki zenginlik hakkında bilgi edinmek ve Avrupa genelinde profesyonel ağların geliştirilmesini destekleniyor. Özel olarak hedeflenen ise yetişkin eğitimi sağlayıcılarının yüksek kalitede hareketlilik projeleri yürütme kapasitelerini geliştirip, özellikle dezavantajlılarla çalışan kurum ile kuruluşların, küçük çaplı yetişkin eğitimi sağlayıcılarının, programa yeni dâhil olanların katılımını teşvik ederek, her yaştan ve sosyo-ekonomik altyapıdan yetişkinlerin katılımını artırarak, Avrupa Eğitim Alanının oluşturulmasına katkıda bulunmaları…

Kaynak:

https://www.ua.gov.tr/media/ntfcdkcv/2020_ka204_kabul.pdf